Kategori: Nyhet
Datum:

Varningar för brist på audionomer stoppade ”utbildningspaus”

Audionom tittar i örat på ung flicka.

Varningar för audionombrist fick effekt. Nu har Lunds universitet valt att lyssna på HRF och professionen, och inte pausa intagningen till audionomutbildningen. Tvärtom ska utbildningen nu marknadsföras.

Lunds universitet var på väg att ”pausa” intagningen till audionomutbildningen, på grund av för få sökande.

Men HRF, hörselvården och den audiologiska professionen pekade på att det råder skriande brist på audionomer i nästan alla regioner (se skrivelse från HRF). Om intagningen till audionomutbildningen i Lund pausas skulle det förvärra audionombristen i hela landet, varnade HRF i ett pressmeddelande.

Protesterna gav resultat. På tisdagen kom Grundutbildningsnämnden vid medicinska fakulteten, Lunds universitet, fram till att inte pausa audionomutbildningen.

Ska marknadsföra audiomutbildningen

Istället ska Lunds universitet samarbeta med Skånes universitetssjukhus och Region Skåne och ha en gemensam informationskampanj i syfte att synliggöra audionomyrket och få upp intresset för audionomutbildningen.

Fakulteten ska också se över audionomutbildningen för att göra den mer attraktiv. Och det ska göras i samarbete med de andra lärosätena som har audionomutbildning: Örebro universitet, Göteborg universitet och Karolinska Institutet Stockholm. Även där har man nämligen problem med för få sökande.

”Ett framtidsyrke”

Beslutet att satsa på marknadsföring av audionomutbildningen välkomnas av HRF:

– Hörselvård är livsviktig för oss hörselskadade, säger Mattias Lundekvam.
– Det är mycket glädjande om Lunds universitet nu kraftsamlar för att öka intresset för audionomyrket. Efterfrågan kommer fortsätta öka under lång tid framöver. Det är ett framtidsyrke, säger Mattias Lundekvam.

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.