Kategori: Nyhet
Datum:

DEBATT. ”Textransonering i public service vore förödande för hörselskadade”

Foto: Peter Knutson

Det är beklämmande att textbegränsningar i public service ens diskuteras. En reglering av textmängden skulle inskränka hörselskadades fri- och rättigheter. Det skriver HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg på Altinget debatt.

I slutet av maj presenterade Tidöpartierna public service-propositionen. I samband med det lades det särskild vikt vid några SVT och SR ska fortsätta uppfylla sitt nyhetsuppdrag genom ljud och rörlig bild. Däremot bör användandet av text skärpas, enligt propositionen.

”SVT, SR och UR ska i framtiden fokusera på ljud och rörlig bild – inte på text. Det uppgav Tidöpartierna när de nyligen presenterade public service-propositionen.

För oss, Sveriges hörselskadade, vore det ett enormt bakslag. Översatt till vår verklighet innebär detta att regeringens anser att public service ska fokusera på fullt hörande – inte på tittare med hörselnedsättning.

Låt oss därför påminna om att public service betyder ”i allmänhetens tjänst”.
Låt oss också påminna om att vi hörselskadade utgör en femtedel av denna allmänhet: 1,7 miljoner människor i alla åldrar, i alla delar av samhället.

För oss handlar inte texter på webben om konkurrensfördelar eller marknadsandelar. För oss är SVTs webbtexter en oumbärlig del av en tillgänglig, kommunikativ helhet, i ett medielandskap som till stor del är otillgängligt för oss.

Textade nyhetsinslag är otroligt viktigt – men endast textremsor räcker inte alltid för att få sammanhang. Vi hör inte alla ljud, vi uppfattar inte alla nyanser i det som sägs – och såväl manuell textning som AI-textning har viss eftersläpning och misstag som gör att vi sällan får samma omedelbara och enkla sammanhang som en fullt hörande person.

Ett inslag med fakta om krigsläget i Ukraina eller en svensk valvaka blir betydligt lättare att ta till sig när ett nyhetsinslag och kommentarer i studion kompletteras med sammanfattande texter med fakta och förklaringar på SVTs webb.

Särskilt viktiga är texterna vid allvarliga händelser då snabb information är avgörande. Det vore orimligt om SVT alltid måste vänta med att förmedla en viktig nyhet tills videomaterial och textning fanns på plats. Korrekt, snabb och tillgänglig information till allmänheten måste vara prioriterat. Det är public service.

Det är beklämmande att textbegränsningar i public service ens diskuteras. En sådan detaljreglering av text skulle vara förödande för landets hörselskadade. Att beröva oss den kommunikativa helhet som SVT erbjuder, med bild, ljud, textning och kompletterande texter, är otillgängligt och därmed oförenligt med public service-uppdraget.

Varje form av textransonering begränsar hörselskadades tillgång till nyheter och information – och inskränker därmed våra fri- och rättigheter. Det hör inte hemma i ett samhälle som respekterar hörselskadades rätt till delaktighet, och som värnar yttrandefrihet och inkludering i det offentliga samtalet.

JONAS SAHLBERG
förbundsordförande
Hörselskadades Riksförbund (HRF)

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."