Kategori: Nyhet
Datum:

Nu tar HRF strid för krav på teleslingor

Nu mobiliserar HRF för att rädda teleslingorna.
Boverket vill ta bort kravet på teleslinga eller motsvarande i publika lokaler, för att förenkla byggreglerna. Men försvinner kravet, då försvinner också hörselskadades delaktighet, konstaterar HRF.

Kampen för kravet på teleslinga är en kamp för hörselskadades rätt till delaktighet, anser HRF.

Utan dagens krav på teleslinga eller motsvarande teknik skulle över en halv miljon hörselskadade med hörapparater och CI få betydligt svårare att uppfatta vad som sägs i samlingslokaler, aulor, biografer, teatrar, utbildningslokaler och andra platser där människor möts för arbete, studier, kultur, politik och föreningsliv.

– Risken är stor att det som byggs och byggs om kommer att vara otillgängligt för hörselskadade, säger Mattias Lundekvam, HRFs förbundsordförande.

Enormt bakslag

I dag kräver byggreglerna att ”teleslinga eller andra tekniska lösningar” installeras i lokaler som rymmer fler än 50 personer, vid ny- och ombyggnad. Det är ett krav som HRF drev igenom efter intensivt påverkansarbete.

Men Boverket förslår nu att i stort sett alla konkreta krav ska tas bort ur byggreglerna, för att underlätta byggande. Och går det igenom skulle det bli ett enormt bakslag för hörselskadades delaktighet. HRF befarar att slingor och motsvarande i så fall snabbt skulle försvinna, både i nya och befintliga lokaler.

Slingdöden skulle breda ut sig.

Mobiliserar stöd bland hörselskadade

HRF tar nu strid för teleslingorna, och hoppas kunna mobilisera stöd bland hörselskadade, både medlemmar och allmänhet. Alla som har använt teleslinga och liknande hörteknik vet hur stor skillnad det gör, konstaterar HRF.

Boverket har fått ett mycket kritiskt remissvar från HRF. Vi har också sågat förslaget vid myndighetens samråd och i en debattartikel tillsammans med bland andra Funktionsrätt Sverige.

Nu fortsätter HRF väcka opinion och föra samtal med både Boverket och andra berörda, och har startat en kampanj där alla kan engagera sig med gåvor till stöd för påverkansarbetet: ”Rädda våra teleslingor!”.

Läs mer

Lyssna: Så låter det, med och utan slinga

HRFs ljudmiljösimulator visar hur det kan låta för hörselskadade i olika miljöer, bland annat med hörapparater i klassrum med och utan teleslinga. Ljudmiljösimulatorn ger alltså en bild av hur stor skillnad det är mellan att lyssna med hörapparat i M-läge (mikrofon) respektive T-läge (via telespole/teleslinga).

Relaterade nyheter

  • Fler ombud möjliga vid nästa kongress
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Fler ombud möjliga vid nästa kongress

    Kongressen röstade igenom en ändring av stadgarna när det gäller antalet ombud efter ett förslag från Stockholmsdistriktet.

  • Lyser som en inspirationskälla för hela HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Lyser som en inspirationskälla för hela HRF

    Förbundsstyrelsen har utsett Hörselskadades förening i Ljungby till årets HRF-inspiratörer. Priset togs emot av styrelsemedlemmen Leif Jönsson vid HRF:s kongress i Uppsala.

  • Kongressveteran möter debutant
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Kongressveteran möter debutant

    Carl-Eric Larsson,77, har varit på alla HRF-kongresser, den första var 1978, och var på sitt första riksmöte redan 1963. För Jonathan Lefvedahl, 35, är kongressen i Uppsala hans första.