Kategori: Nyhet
Datum:

Nu kraftsamlar HRF kring fyra områden

Klockan 10.36 på söndagen föll klubban efter två dagars bitvis het kongressdebatt om HRFs prioriterade områden 2022-2025.
Kongressen ställde sig bakom förbundsstyrelsens förslag, att kraftsamla kring fyra områden under de kommande åren: organisationsutveckling, hörselvård, arbetsliv och textning.

Redan på lördagen beslutade kongressen att ställa sig bakom de fyra prioriterade områden som förbundsstyrelsen föreslagit:

  • Tillsammans växer vi
  • En hörselvård att lita på
  • Ett hållbart, demokratiskt, arbetsliv
  • Textat, hörbart, demokratiskt

”Måste prioritera”

Syftet med att kraftsamla kring några, utvalda områden är att förbättra förutsättningarna för genomslag, förklarade förbundsordförande Mattias Lundekvam när han presenterade förslaget.

Tidigare har förbundet haft ett handlingsprogram som anger vad HRF vill göra under kongressperioden, men det var ganska omfattande.

– Handlingsprogrammet vid kongressen 2016 blev väldigt ambitiöst, i ärlighetens namn lite för omfattande. Vi måste våga prioritera. Genom att vara tydliga kan vi skapa synlighet kring de områden HRF jobbar med, få möjlighet att själva sätta dagordningen och även frigöra tid för att reagera på saker som händer i omvärlden, sa Mattias Lundekvam.

Livlig debatt

Men vad skulle områdena innehålla, mer i detalj? Vilka motioner skulle gå bifallas och avslås? Den debatten blev en livlig debatt som fortsatte även på söndagen.

Flera frågor väckte stort engagemang. Ljudmiljön i skolan, arbetet för att det ska finnas hörselinstruktörer i alla kommuner, bättre kvalitet på textningen i tv och obligatorisk hörselkontroll inom SFI-undervisningen var några av de frågor som diskuterades.

Starkt stöd

Förbundsstyrelsen instämde i att alla dessa frågor är viktiga och att man nu väljer att prioritera fyra områden inte innebär att man inte gör något på andra områden.

Den linjen fick starkt stöd. Förbundsstyrelsen vann samtliga omröstningar betryggande majoritet, med några smärre justeringar som kongressen beslutade om.

Relaterade nyheter

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.