Kategori: Nyhet
Datum:

Sju av tio barnskötare har problem med ljudmiljön

barn som stojar
JohnŽr BildbyrŒ AB +46 8 644 83 30 www.johner.se info@johner.se sales@johner.se

Sju av tio barnskötare har problem med ljudmiljön på sin arbetsplats, visar en ny rapport från Kommunal. Det är lika stor andel som i en liknande HRF-undersökning för åtta år sedan.
– Jag inser att vi måste ta tag i den här frågan, säger Gunnar Sundqvist, utredare på Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) till tidningen Kommunalarbetaren.

Dålig ljudmiljö har länge varit ett enormt problem i förskolan. Men trots att medvetenheten har ökat markant och ljudmiljöproblemen diskuteras allt mer, fortsätter problemen.

Kommunals nya rapport, ”Tid för lärande och omsorg”, som bygger på förbundets medlemsundersökningar, visar att 74 procent av de tillsvidareanställda barnskötarna anser att deras arbetsplats har problem med buller och höga ljudnivåer.

”Beklämd”

Förskolans dåliga ljudmiljö är knappast någon nyhet. Redan 2009 visade en HRF-undersökning bland medlemmar i Lärarförbundet att hela 73 procent hade problem ljudmiljön på jobbet (”Kakofonien”, HRF 2010). En stor andel av dessa arbetade inom just förskolan.

Konsekvenserna är omfattande. Forskning har visat att hörselnedsättning och tinnitus är vanligt förekommande bland de anställda, likaså stress och utmattningssyndrom. Föga förvånande har förskolan höga sjuktal. Trots det har mycket lite hänt.

– Jag blir beklämd över att man inte har fått ordning på de här frågorna på ett bättre sätt, säger Gunnar Sundqvist, utredare på SKLs arbetsgivarpolitiska avdelning, till tidningen Kommunalarbetaren.

”Skulle kunna göra mer”

Hela 27 procent av de barnskötare som upplever problem med buller uppger att det inte har gjorts något åt ljudmiljöproblemen på deras arbetsplats.

Gunnar Sundqvist, som tidigare arbetade som inspektör på Arbetsmiljöverket, anser att arbetsgivarna måste bli bättre på åtgärder som får ner bullret.

– Tillsammans med facket skulle arbetsgivarna kunna göra mer och när man arbetar systematiskt med ljudmiljön på förskolorna har det ofta påtagliga effekter på arbetsmiljö och trivsel, säger Gunnar Sundqvist.

Länkar

Rapporten ”Tid för lärande och omsorg” (Kommunal 2018)

SKL vill minska bullret i förskolan (kommunalarbetaren 2018-02-06)

Många vill lämna stressig förskola (kommunalarbetaren 2018-01-31)

Rapporten ”Kakofonien: En rapport om störande ljud och samtalsvänliga ljudmiljöer” (HRF 2010)

Tidigare, relaterade artiklar på HRF.se:

Hörselskadade och fack påverkar för bättre skolmiljö (HRF.se 2017-03-18)

Därför är ljudmiljön avgörande i skolan (HRF.se 2017-01-24)

Krav på obligatoriska akustikkontroller i skolan (HRF.se 2016-07-07)

Läs mer om ljudmiljö i skola och förskola på Hörsellinjen.se 

 

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.