Kategori: Nyhet
Datum:

Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

Flicka tecknar med pedagog.

Nu har Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) fått i uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning även till elever med hörselnedsättning. Ett viktigt framsteg, anser HRF.

Nu ska elever med hörselnedsättning som går i vanlig skola få bättre möjligheter att utveckla kunskaper i svenskt teckenspråk. I regeringens höstbudget får Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) budgetanslag till fjärrundervisning i teckenspråk – även för elever med hörselnedsättning som går i ordinarie skolform.

Risk att undervisningen skulle försvinna

Enligt SPSMs nuvarande instruktion ska teckenspråksundervisning erbjudas endast till CODA (barn till döva föräldrar) och syskon till döva, men SPSM har ändå erbjudit sådan fjärrundervisning till elever med egen hörselnedsättning om intresse finns.

Men förra året meddelade SPSM Utbildningsdepartementet att budgetanslag är en förutsättning för att kunna fortsätta erbjuda teckenspråksundervisning även till elever med hörselnedsättning. Det fanns risk att fjärrundervisningen skulle försvinna.

Beskedet är en framgång för HRF och UH

På HRFs och UHs initiativ skickade ”Ordförandegruppen”, som består av hörsel- och dövförbunden, en gemensam skrivelse till Utbildningsdepartementet, som lyfte fram vikten av att SPSM får i uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning även till elever med hörselnedsättning.

Uppmaningen fick gehör. Nu finns medel till teckenspråksundervisningen i statsbudgeten för 2026, med ett tydligt uppdrag till SPSM. En viktig framgång för elever med hörselnedsättning, och för HRF och UH, som har drivit frågan.

Läs mer i HRFs medlemstidning Auris

Auris: Pengar till teckenspråksutbildning – Auris

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.