Kategori: Nyhet
Datum:

SVT gör storsatsning i Almedalen – men textar ändå inte allt

SVT storsatsar i Almedalen i år. Ändå brister tillgängligheten. Samtliga partiledartal och Debatts sändningar från Almedalen direkttextas. Men sändningarna på webben textas inte. Och inte heller repriserna, meddelar SVT.

SVT storsatsar i Almedalen i år.
SVT storsatsar i Almedalen i år. Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Gillar du politik? Vill du hänga med i vad som sägs i Almedalen?
Ja, då ska du passa på att titta på partiledartal och Debatt i SVT när de direktsänds – i tv. SVT kan nämligen fortfarande inte sända ut direkttextning på webben, på grund av bristande tekniska lösningar. Och repriserna säger de sig inte hinna med. Allt detta trots att SVT satsar mer än någonsin på att bevaka Almedalen detta supervalår.

Ingen direkttextning på webben

Det är viktigt med direkttextning, så att hörselskadade kan följa med i det som händer när det händer, precis som alla andra. Sommartid befinner sig dessutom många på resa, i stugor och på andra ställen där det det självklara valet ofta är att följa Almedalen via surfplattan, datorn eller mobilen. Men för hörselskadade är det inte möjligt, eftersom SVT inte har tekniska möjligheter att texta livesändningar på webben

Hinner inte texta repriser

En hel del föredrar att titta på repriserna. Ibland för att direktsändningen är vid en tid som inte passar, men också för att direkttextningen är bristfällig och mindre exakt än den textning som görs efteråt.
Men eftersom SVT har satsat på att texta fotbolls-VM – en viktig milstolpe för textade sportsändningar – har de inte möjlighet att texta även repriserna från Almedalen. Det här beror på att direkttextning inte kan återanvändas. Textning av repriser innebär en tidskrävande bearbetning, och det har SVT inte resurser till mitt i sommaren, mitt under fotbolls-VM.

Relaterade nyheter

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.