Kategori: Nyhet
Datum:

Skräckfilm som både kan kännas och höras

Ljuddesignern Per Sundström har till tioårsjubileet för skräckfilmen ”Låt den rätte komma in” gjort ett nytt ljudspår till filmen, anpassat för döva och hörselskadade. Det nya ljudspåret ska kännas ända in på bara huden för att ge fler en skräckfylld filmupplevelse.

Det nya ljudspåret fokuserar basljuden i filmen som är så lågfrekventa och starka att det skapar kännbara vibrationer i luften som kroppen är mottaglig för, till skillnad från högfrekventa ljud som endast kan uppfattas med öronen.

Inte tekniskt komplicerat

Per Sundström tycker inte att det var tekniskt avancerat att ta fram det nya, kännbara ljudet. Istället har det varit en dramaturgisk utmaning. Eftersom basljuden måste fungera bättre med det som händer i bild för att ge den bästa upplevelsen. Det är också viktigt för att döva, hörselskadade och hörande ska kunna se, känna och höra filmen tillsammans.

Kännbara basljud är egentligen inte ett nytt fenomen, utan en teknik som används i vissa action- och skräckfilmer. Men på sikt skulle alla filmer kunna ha denna typ av anpassat ljudspår.

Döva en viktig resurs

För att göra ljudspåret så bra som möjligt har Per Sundström samarbetat med en referensgrupp av döva personer.

– Som hörande är det väldigt svårt att veta hur döva upplever det nya ljudspåret, men vi har fått bra respons. En referensgrupp av döva har utvärderat och hjälpt oss att tänka om i ljudläggningen, säger Per Sundström i en intervju med Dagens Nyheter.

Se filmen hemma

”Låt den rätte komma in” med det nya ljudspåret finns att se gratis på filmtjänsten SF Anytime fram till den 18 november. Tekniken ska fungera lika bra hemma som på bio, förutsatt att man har rätt ljudanläggning.

Detta krävs för att få ljudet hemma:
Minimum 3.1 surroundsystem
Subwoofer som kan återge låga frekvenser
Volymkapacitet på 100 dB
Stöd för 5.1-ljud vid uppspelning via dator

Länkar

Nytt filmljud får döva att känna skräcken (Dagens Nyheter 2018-10-29)

Relaterade nyheter

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.