Kategori: Nyhet
Datum:

Konstruktivt samtal med minister om kritiserat tolktjänstbeslut

En grupp personer sitter i ring i ett tält. En av dem är Mattias Lundekvam, HRF, och en annan är statsrådet Lena Hallengren.

På tisdagen träffade HRF och andra hörsel- och dövorganisationer statsrådet Lena Hallengren (S) i Almedalen, med anledning av regeringens hårt kritiserade 45-miljonerssatsning på det befintliga systemet för tolktjänst. Det blev ett konstruktivt samtal, med sikte på att hitta vägar framåt och lösningar för tolkanvändare runt om i landet.

Strax före midsommar beslutade regeringen att satsa 45 miljoner kronor på det befintliga, hårt kritiserade tolktjänstsystemet för döva, hörselskadade och personer med dövblindhet.
Kritiken lät inte vänta på sig. Beslutet innebar att regeringen ignorerade kritiken och körde över tolkanvändarnas organisationer, som under många år efterlyst en genomgripande reform.

Skarp skrivelse till Hallengren

I en skarp skrivelse till barn-, äldre- och jämställdhetsminister Lena Hallengren skrev sju hörsel- och dövorganisationer, däribland HRF: ”Vi som företräder tolkanvändarna har […] under lång tid varit tydliga med att tolktjänsten behöver vara sammanhållen under ett statligt huvudmannaskap. Vi har förespråkat ett sammanhållet system, med en ingång för tolkanvändaren, oavsett vem som har betalningsansvar. Det skulle förenkla för den enskilde, samtidigt som det skulle minska samhällets kostnader för administration”.
Men regeringen lade alltså istället 45 miljoner kronor på det befintliga systemet.

Hitta vägar framåt

Vid tisdagens samtal i Almedalen lyssnade Lena Hallengren in kritiken. Som relativt nytt statsråd hade hon inte träffat organisationernas företrädare i denna fråga tidigare.
– Det var ett möte som präglades av en konstruktiv vilja att hitta lösningar – vägar framåt, tycker HRFs förbundsordförande, Mattias Lundekvam.

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.