Kategori: Nyhet
Datum:

Kongress för gammal och ung, i Arvika och Piteå

Laptop med kongressmöte i föregrunden. Kvinna i röd t-shirt i bakgrunden.-
Elin Larsson följer kongressen i Piteå.

Mellan Stig Rann, 89, och Elin Larsson, 44, är det cirka hundra mil, men avståndet märks inte på HRFs digitala kongress. Alla deltagare är lika närvarande.

I Arvika följer Stig Rann, 89, HRF-kongressen från sitt vardagsrum. Han har kopplat datorn till tv-skärmen för att få bättre ljud och bild. Han är det äldsta ombudet och representerar distriktet i Värmland. Det är Stigs allra första kongress med HRF och den första digitala, men han har varit med på många fysiska i andra organisationer genom åren. Han är förvånad över att det fungerar så bra.

– Det är fantastiskt att det går att ordna på det här sättet. Det var bra med genrep och genomgångar så alla fick lära sig systemet, tycker han.

Roligt med första digitala kongressen

Han saknar att inte träffas på riktigt, kunna prata i pauserna och vid måltiderna.

– Det är en annan sak att träffas på riktigt, men det är roligt att få uppleva den första digitala kongressen och jag ser fram emot fortsättningen, säger han.

Tillsammans på kongress

En annan förstagångsdeltagare är Elin Larsson, 44. Hon bor i Kalix, men följer förhandlingarna från distriktets lokal i Piteå, tillsammans med Luleås ombud, Ritva Tamminen. De sitter med varsin laptop.

Elin tycker att första dagen varit intressant, men hon märker att det är tröttande att sitta framför en skärm hela dagarna.

– Så det är skönt med många små pauser.

Bra att alla kan vara med

Hon tycker det är bra att det går att ordna kongress på distans så att alla kan vara med under rådande omständigheter.

– Nackdelen är att vi inte träffas och lär känna varandra, säger hon. Och när det blir teknikstrul förstås, men vi har fått bra förberedelser och det är bra support.

Relaterade nyheter

  • Sarah Gühne blir ny generalsekreterare för Hörselskadades Riksförbund 
    Sarah Gühne, generalsekreterare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Sarah Gühne blir ny generalsekreterare för Hörselskadades Riksförbund 

    Hon ska leda nästa steg i förbundets utveckling mot att bli mer synlig och aktivera en folkrörelse.Målet är att samla kraft kring frågor som gör konkret skillnad för hörselskadade. Hörselskadades Riksförbund har utsett Sarah Gühne...

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.