Kategori: Nyhet
Datum:

HRF avfärdar protester mot text på bio – får stöd av stjärnregissör

Text ”förstör filmupplevelsen” hävdade regissören Kay Pollak nyligen i en intensiv debatt om SF Bios beslut att börja visa svenska biofilmer med text. Men HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren, gav honom skarpt mothugg. Och stjärnregissören Ruben Östlund anser att textning är alldeles utmärkt:
– Textning förstör inte en film. Om filmen får problem är det nog av andra anledningar.

Två regissörer – helt olika syn på textning: Kay Pollak (vänster) vill inte ha text, medan Ruben Östlund (höger) välkomnar textning.
Två regissörer – helt olika syn på textning: Kay Pollak (vänster) vill inte ha text, medan Ruben Östlund (höger) välkomnar textning.

På fredag, den 19 december, börjar SF Bio visa alla svenska filmer med text, om de är textade – och det har fått vissa personer i filmvärlden att se rött. En av dem är regissören Kay Pollack, som i en debatt i radions Studio Ett (se länk nedan) uttryckte stort missnöje över att en ”liten minoritet” ska få ”förstöra filmupplevelsen för alla andra”.

Han fick svar på tal av HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren, som kritiserade Pollak för att ha ”en mycket konstig människosyn”, eftersom han är beredd att utestänga 1,4 miljoner hörselskadade, och tycker att ”bara en viss grupp i samhället ska få se film”.

Lyssna på debatten mellan Kay Pollak och Jan-Peter Strömgren (Studio Ett, Sveriges Radio P1, 2014-12-12)
Läs transkribering av debatten Kay Pollak–Jan-Peter Strömgren (pdf)

Större biopublik med text

Även i andra intervjuer har Jan-Peter Strömgren gång på gång avfärdat den ”textningsfobi” som har visat sig de senaste veckorna. I press, radio och tv har han konstaterat att textning är en grundläggande nödvändighet för att hörselskadade ska kunna uppleva film som alla andra. Och det borde filmbranschen glädjas åt, tycker han:
– Om jag hade filmbolag hade jag varit angelägen att nå de 1,4 miljoner människor som har problem att höra, säger Jan-Peter Strömgren till SVTs Kulturnytt (se länk nedan).

Ruben Östlund: ”Jättebra”

Han får medhåll av en av Sveriges mest hyllade filmregissörer, Ruben Östlund, som har fått internationellt erkännande med sin film ”Turist”. Han valde att texta hela filmen, och han har inte fått en enda negativ kommentar om det.
– Jag tror helt ärligt inte att en textning går in och förstör en film. Om filmen får problem är det nog andra anledningar, säger Ruben Östlund till Kulturnytt i radions P1 (se länk nedan).
Istället är han positiv till att hörselskadade får möjlighet att uppleva filmen:
– Det är väl jättebra om vi lyckas nå en större publik.

LÄNKAR:

Lyssna på debatten mellan Kay Pollak och Jan-Peter Strömgren (Studio Ett, Sveriges Radio P1, 2014-12-12)
Läs transkribering av debatten Kay Pollak–Jan-Peter Strömgren (pdf)

Ruben Östlund: ”Textning förstör inte en film” (Kulturnytt i Sveriges Radio P1)

Textning av biofilmer – ”döden för svensk komedi” (SVTs Kulturnyheterna, 2014-12-16) – sammanfattning
Hela Kulturnyheterna 2014-12-16 med textning (inslag från 07:20)

Tidigare på hrf.se: Nu ska SF Bio visa alla svenska filmer med text, i hela landet (2014-11-06)
Tidigare på hrf.se: Nu följer Svenska Bio efter – börjar visa alla svenska filmer med text (2014-11-11)
Tidigare på hrf.se: Textad film på bio kallas ”katastrof” av upprörda filmmakare (2014-12-04)

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.