Kategori: Nyhet
Datum:

Hörselvårdschef i Norrbotten hävdar att det är patienternas fel att få får två hörapparater

Bara 53 procent av alla som provade ut hörapparater i Norrbotten förra året fick två stycken. Det är en av de lägsta andelarna i landet. Hörselvårdschefen hävdar att det är patienternas eget fel. Men det stämmer inte, säger patienterna själva. Och HRFs förbundsordförande är mycket kritisk.

Marianne Morin
Marianne Morin

– Två hörapparater för en hörselskadad, det är nästan ett måste, säger Marianne Morin från Kalix, som även sitter i HRFs förbundsstyrelse.
I ett reportage i Radio P4 Norrbotten berättar hon att den andra hörapparaten fick hon först efter att ha kämpat med hörselproblem och sjukskrivning.

Cirka 85 procent av alla som provar ut hörapparater behöver apparater på båda öronen, enligt HRFs beräkningar. Stockholms län har nu kommit upp i den nivån, visar HRFs årsrapport 2014, och ytterligare några landsting ligger inte långt efter. Men i Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Gävleborg, fick bara hälften (cirka 53 procent) två hörapparater under 2013. I Blekinge var andelen ännu mindre

”Patienterna säger nej”

På onsdagen försvarade hörselvårdschefen i Norrbotten siffrorna i ett uttalande i Radio Norrbotten. Hon hävdade att underskottet på två hörapparater är de hörselskadade patienternas eget fel:
– När man kommer in som patient erbjuds man två hörapparater, men många väljer att börja med en, säger hon, och tillägger att hon inte vill ”köra över folk”.

”Inte sant”, säger patienterna

Det här fick hörselskadade att ringa in till radion och invända mot hennes uttalande. De vittnade om att påståendet inte stämde, och berättade att de hade nekats en andra hörapparat. En del hade haft kontakt med hörselvården alldeles nyligen.

”Märklig attityd”

Även HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren, är mycket kritisk till hörselvårdschefens påstående:
– Attityden är märklig. En kompetent utprovare ska kunna göra patienten medveten om betydelsen av två hörapparater, säger han till Radio Norrbotten.

”Sparsamhetsiver”

Jan-Peter Strömgren konstaterar att alla som kan något om hörselvård vet att forskning och beprövad erfarenhet visar att personer som hör dåligt på båda öronen ska ha två hörapparater.
– Jag är ganska övertygad om att i bakgrunden till detta är en sparsamhetsiver från landstingets sida.

Längre inslag i Radio P4 Norrbotten med patienter, hörselvårdschefen och HRFs förbundsordförande. Inslaget börjar efter 38:20 min.

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."