Kategori: Nyhet
Datum:

Genomslag för HRFs hörselvårdskrav i regeringens budgetförslag

Flera viktiga HRF-krav har fått genomslag i regeringens budgetförslag. Bland annat vill regeringen utreda ”fritt val” med hörselcheckar samt minska de stora skillnaderna i landet när det gäller hjälpmedel och avgifter.
– Nu förväntar jag mig samarbetsvilja över blockgränserna så att avarterna inom svensk hörselvård försvinner, säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.

budget_magdalena
Nu vill regeringen göra ”en mer noggrann utvärdering och konsekvensanalys av verksamheten med fritt val av hjälpmedel, bl.a. bör konsekvenserna för den enskilde belysas”, står det i budgetpropositionen för 2015.

Det innebär att regeringen går helt på HRFs linje i denna fråga. HRF har under lång tid kritiserat de ”fritt val-system” som finns i Region Skåne och Stockholms läns landsting. Så kallade hörselcheckar har lett till att hörselvården har blivit allt mer av krass business, där enskilda ibland drabbas av höga kostnader. Det visade HRF bland annat i rapporten ”Myternas marknad”, som kom i juni.

Vill stoppa uppdrag att ”stimulera” fritt val

Den förra regeringen gav Socialstyrelsen i uppdrag att främja ”fritt val av hjälpmedel” runt om i landet, trots att HRF sedan länge hade påtalat allvarliga systembrister, och trots att HRF efterlyste grundliga genomlysningar av konsekvenserna för den enskilde patienten.

Men den nya regeringen säger nu att ”främjandeåtgärder som handlar om att stimulera framväxten av fritt val av hjälpmedel med s.k. eget ägande bör anstå i avvaktan på en mer genomgripande analys av konsekvenserna med detta system”.

Vill minska avgiftsskillnader

Även när det gäller ”avgiftsanarkin” inom hörselvården tycks HRFs påverkansarbete ha fått effekt. Ojämlikheten i landet är stor, med olika avgiftstyper och olika avgiftsnivåer i de olika landstingen, och någon nationell samordning finns inte. Men nu vill regeringen ”arbeta för en mer likvärdig tillgång till hjälpmedel över landet och minskade skillnader i avgifter och regelverk”. Det ska tas fram ”ett nationellt regelverk och ett samlat huvudmannaskap för hjälpmedel”.

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.