Kategori: Nyhet
Datum:

”Förödande” nedskärningar av AF, varnar HRF

Skylt med Arbetsförmedlingens logo.

Nu planeras en ”brutal omstöpning” av Arbetsförmedlingen (AF), som riskerar att rasera stödet till hörselskadade arbetstagare. Det anser HRF, som varnar regeringen, Centern och Liberalerna för förödande konsekvenser.

Arbetsförmedlingens nedskärningar är en följd av Moderaternas och Kristdemokraternas budget, som antogs av riksdagen i höstas. Men HRF anser att de förändringar som nu planeras är orimliga. ”Panikbesparingar”, är ordet HRF använder i ett brev till arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (s) samt Centern, Liberalerna och Miljöpartiet.

De nedskärningar som är på gång rimmar inte heller med Januariöverenskommelsen, där regeringen, Centern och Liberalerna lovade att förändringar inom Arbetsförmedlingen inte skulle drabba personer med funktionsnedsättning.

Viktiga specialister försvinner

Drygt 50 procent av de anställda inom Arbetslivsinriktad rehabilitering kan tvingas lämna sina anställningar.  Därmed försvinner en stor del av de kvalificerade specialister som är viktiga för hörselskadade, till exempel psykologer, arbetsterapeuter och audionomer. HRF får nu rapporter om att en hel del specialister har börjat söka sig från Arbetsförmedlingen till tryggare anställningar.

”Den kunskap och erfarenhet som krävs för en högkvalitativ verksamhet som byggts upp under lång tid riskerar att gå förlorad. Det går alltid lätt att riva ner, men tar lång tid att bygga upp”, skriver HRF i sitt brev till arbetsmarknadsministern.

Tillgången till specialiststöd för hörselskadade kan försämras ytterligare när Arbetsförmedlingen nu lägger ner 130 av sina lokala kontor – över hälften av dagens kontor.

Kan inte leva upp till sitt uppdrag

I sitt brev till arbetsmarknadsministern varnar HRF för att Arbetsförmedlingen inte längre kommer att kunna fullfölja sitt regeringsuppdrag, att verka för att personer med funktionsnedsättning ska få likvärdiga möjligheter på arbetsmarknaden och högre sysselsättningsgrad.

I dag har Arbetsförmedlingen ansvar för att vara ”samlande, stödjande och pådrivande” gentemot andra myndigheter och parter när det gäller personer med funktionsnedsättning inom hela arbetsmarknadspolitiken. Vad händer med det ansvaret nu? undrar HRF.

Sviker löfte i Januariöverenskommelsen

HRF uppmanar därför regeringen att förhindra försämringarna genom att tillföra medel till Arbetsförmedlingen i vårbudgeten:

”Om Januariuppgörelsens försäkran att personer med funktionsnedsättning inte ska beröras av förändringarna i Arbetsförmedlingen var något mer än dimridåer för att förvilla måste regeringen, Centern och Liberalerna agera.”, skriver HRF.

Länkar

”Håll löftet i Januariöverenskommelsen!” (Skrivelse från HRF till arbetsmarknadsminister Ylva Johansson, 2019-03-27)

AF vill halvera personalen i stödet till funktionsnedsatta (Arbetsvärlden 2019-03-28)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.