Kategori: Nyhet
Datum:

Fler asylsökande får lära sig teckenspråk

Nu ska teckenspråksutbildningen för asylsökande vid Västanviks folkhögskola permanentas. Efter en utvärdering har projektet visat sig framgångsrikt, och nu ska Migrationsverket dessutom sprida kunskap om modellen inom EU.

Teckenspråksutbildningen startades 2009, som ett samarbete mellan Migrationsverket och Västanviks folkhögskola i Leksand. Sedan dess har 37 döva och hörselskadade asylsökande gått utbildningen, där de har fått lära sig teckenspråk och fått information om det svenska samhället och arbetsmarknaden.

Hörselskador är ganska vanligt bland asylsökande och andra nyanlända som kommer till Sverige från oroliga och resurssvaga delar av världen. De flesta som har hörselnedsättningar berättar inte om det vid ankomsten, eller vet kanske inte ens om att de har en hörselskada.

Om teckenspråksutbildningen

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.