Kategori: Nyhet
Datum:

DEBATT: ”Bättre ljudmiljö ger bättre skolresultat”

”Att höra vad läraren säger är en förutsättning för bra kunskapsinhämtning. Ändå uppfyller majoriteten av klassrummen inte Boverkets krav på en acceptabel ljudmiljö”. Det skriver professorerna Stig Arlinger och Staffan Hygge i en debattartikel på SVT Opinion.

Dålig ljudmiljö är en delförklaring till varför svenska elever presterar allt sämre i PISA, det har HRF lyft fram i olika sammanhang, bland annat under devisen ”Smartare ljudmiljö=smartare skola”.
Nu framförs samma argument i en debattartikel på SVT Opinion av Stig Arlinger, professor emeritus i teknisk audiologi, Linköpings Universitet, och Staffan Hygge, professor emeritus i miljöpsykologi, Högskolan Gävle. De framhåller att bristande ljudmiljö är en bakomliggande faktor som behöver föras fram i diskussionen om hur svensk skola kan bli bättre.

”Dålig ljudmiljö försämrar minne och inlärning”

”Lärare som elever saknar i flertalet av de svenska klassrummen den goda ljudmiljö som är en grundläggande förutsättning för att förmedla och inhämta kunskap”, hävdar professorerna.
”Flera studier vid Högskolan i Gävle har visat att i klassrum med dålig ljudmiljö försämras minne och inlärning eftersom elevernas arbetsminne är fullt upptaget med att urskilja lärarens röst i bakgrundsbruset.”

Kommunerna behöver ta större ansvar

Professorerna understryker att problemen ofta beror på att det är fel rumsakustik både i gamla och nya skolor. De anser därför att ”kommunernas byggnadsnämnder borde ställa krav på att det vid besiktningen av nybyggnation och vid ombyggnad av skolor görs en fysisk mätning av akustiken och att acceptabla värden måste uppnås för att skolan ska få tas i drift”.

Debattartikel: ”Bättre ljudmiljö ger bättre skolresultat” (SVT Opinion 2015-05-18)

Relaterade nyheter

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.