Kategori: Nyhet
Datum:

Brist på teckenspråkig info efter terrordådet

Sergels Torg efter kärleksmanifestationen efter terrordådet. Foto: Anders Lindman

Döva och andra teckenspråkiga fick bristfällig information efter terrordådet i Stockholm i fredags. Nu måste det tas fram en beredskapsplan för teckenspråkstolkning vid allvarliga händelser, anser Sveriges Dövas Riksförbund (SDR) och Sveriges Dövas Ungdomsförbund (SDUF), med stöd av HRF och nio andra organisationer.

Det var svårt att få tillgång till information på teckenspråk efter terrordådet på Drottninggatan i fredags. I ett uttalande av tolv organisationer, inklusive HRF, ställs därför krav på att ansvariga myndigheter och medier ser över sina rutiner för att snabbt kunna ordna teckenspråkstolkning vid kriser och nyhetsrapportering i samband med allvarliga händelser.

Dröjde fyra timmar

I fredags inledde SVT och TV4 sina extrasändningar nästan direkt efter händelserna i Stockholm City, men först fyra timmar senare kom den första teckenspråkstolkade nyhetssändningen. Den fanns då endast på SVT Play och under begränsad tid. Även vid kärleksmanifestationen på Sergels torg saknades teckenspråkstolkning. Tolkarna som var på plats filmades inte av SVT.

Brist på personal

SVT förklarar bristen på teckenspråkig information med personalbrist. ”Vi ser nu över teknik, organisation och rutiner för att bli än mer snabbfotade och bättre klara nyhetsuppdateringen till den döva publiken”, skriver SVT i sin blogg. ”Samtidigt kan vi tyvärr inte garantera teckenspråkstolksservice i alla oförberedda situationer, som i denna typ av akuta nyhetslägen”.

”Behövs beredskapsplan”

Organisationerna anser därför att SVT och TV4 måste ha ”en klar beredskapsplan hur teckenspråkstolkning ska genomföras vid liknande händelser” och framhåller ”att det just vid akuta nyhetslägen är extra viktigt att inte exkludera vissa grupper”.

Länkar

”Allvarliga brister på information i kris drabbar hörselskadade och döva hårt” (Pressmeddelande: Sveriges Dövas Riksförbund, SDR, 2017-04-11)

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."