Kategori: Nyhet
Datum:

Bara en förälder får lära sig teckenspråk – nekas rätt till ersättning

Föräldrar till en hörselskadad pojke i Lekaryd, Småland, kan inte gå teckenspråkskurs båda två; bara en av dem kan få föräldrapenning, enligt Försäkringskassans regler. – Reglerna måste ändras. Som det nu är diskrimineras familjer med behov av teckenspråk, säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.

lekaryd.img_assist_custom-320x214
Fyrkantiga regler drabbar familjer som behöver teckenspråk.

Redan tidigt insåg föräldrarna i Lekaryd att hela familjen borde lära sig teckenspråk. Deras hörselskadade son har hörapparater sedan han var två månader, men behöver teckenspråk för att få fungerande kommunikation. Föräldrarna gick därför först en teckenspråkskurs via landstinget och sedan fick de möjlighet att gå en TUFF-utbildning vid en folkhögskola (TUFF: Teckenspråksutbildning för föräldrar).

Då kom kallduschen: Försäkringskassan förklarade att endast en förälder åt gången kunde få tillfällig föräldrapenning. Det skulle innebära att en av dem måste att sluta på kursen.

Avslag i förvaltningsrätten och nej från DO

Försäkringskassans beslut överklagades, men det blev avslag i förvaltningsrätten. Och i onsdags meddelade Diskrimineringsombudsmannen (DO) att de inte kan ta upp ärendet.

Att överklaga till kammarrätten är nästa steg, men det lär knappast leda till något annat beslut, eftersom reglerna är tydliga: båda föräldrarna kan inte få föräldrapenning för samma dagar. Undantag kan endast göras för barn som omfattas av LSS (Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade).

”Under all kritik”

– Så här kan det inte få fortsätta. År efter år drabbas familjer som behöver lära sig teckenspråk, på grund av de fyrkantiga regelverk. Det är under all kritik, säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.
– Det här är något som vi i hörsel- och dövorganisationerna är mycket kritiska till och kommer att fortsätta arbeta för att ändra på.

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.