Kategori: Nyhet
Datum:

Autotextning ersätter direkttextning när SVT sparar

Foto: Janne Danielsson/SVT

Autotextning istället för direkttextning. Det är en av förändringarna när SVT nu genomför ett stort sparpaket på 200 miljoner kronor.
– SVT har lovat oss att de inte kommer sänka nivån när det gäller textningens kvalitet. Och det förutsätter vi att de lever upp till, säger Mattias Lundekvam, HRFs förbundsordförande.

SVT har redan sparat 200 miljoner. Och nu ska ytterligare 200 miljoner kronor sparas in, meddelade SVT:s vd Hanna Stjärne på onsdagen. Utöver minskade personalkostnader ska besparingar göras bland annat med hjälp av automatisering.

SVT avser därför att börja autotexta alla direktsända program, vilket innebär personalminskningar på avdelningen för Språk och tillgänglighet i Stockholm.

Oro för kvaliteten

– Vi är i grunden positiva till autotextning, men det är oroande att denna förändring drivs fram av ekonomiska skäl, säger Mattias Lundekvam.

– Utvecklingen av autotextning går otroligt snabbt framåt och automatiseringen gör att i stort sett allt kan vara textat inom en snar framtid. Men självklart undrar vi om det här steget tas för tidigt och om det går att upprätthålla hög textningskvalitet. Det har SVT lovat, och det förutsätter vi att de lever upp till.

Höga ambitioner – och skepsis

I samband med nyheten om besparingarna kontaktade SVTs ansvariga HRF och försäkrade att ambitionerna när det gäller textningens kvalitet kommer vara fortsatt höga.

Journalistklubbens ordförande Rebecka Mårtensson är mer skeptisk, säger hon till tidningen Journalisten:

– AI-textning kommer säkert att fungera bra någon gång i framtiden, kanske om två år, men i dag är den inte riktigt så bra som man skulle önska.

SVT Teckenspråk flyttas från Falun

En annan del av SVTs sparpaket är att de ska ha programverksamhet på bara fyra orter. Därmed flyttas den teckenspråkiga programverksamheten och Nyhetstecken från Falun till Stockholm.

Läs mer:

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.