Kategori: Nyhet
Datum:

Nu följer Svenska Bio efter – börjar visa alla svenska filmer med text

Nu följer Svenska Bio efter SF Bio och börjar visa alla svenska filmer med text, om de är textade. Det innebär att de två största biografkedjorna i Sverige har tagit ställning för textning av svensk film.

svbio.img_assist_custom-340x214
Från och med denna fredag, den 14 november, kommer varje svensk film som visas på Svenska Bios biografer att visas med text – om filmen har levererats med text.

Beskedet kommer några dagar efter nyheten att SF Bio nu har beslutat att visa alla textade svenska filmer med text från och med den 5 december. Därmed har de två bolag som dominerar den svenska biografmarknaden anslutit sig till HRFs synsätt, att textning ska vara en grundläggande självklarhet.

”Avgörande genombrott”

– Det vi ser nu är ett avgörande genombrott. Bioföretagen har tagit till sig HRFs argument, och tar tydlig ställning för textning – utan att vänta på tvingande lagstiftning. Bra gjort! säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.
– Förhoppningsvis ger det här ringar på vattnet. Mer text på bio kan göra textning mer självklart även i många andra sammanhang.

Fortsätter jobba för mer textning

För att biograferna ska kunna visa svenska filmer med text måste filmbolagen/filmdistributörerna först texta filmerna. HRF kommer därför att jobba vidare för att alla filmer ska vara försedda med text när de levereras till biograferna. Även dubbade barnfilmer ska ha text så att till exempel en hörselskadad förälder enkelt ska kunna hänga med i vad som sägs, anser HRF.

Mer om SF Bio
Mer om Svenska Bio

Relaterade nyheter

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.

  • Vilken forskare får Stora Hörselpriset?
    Två män står och håller i ett diplom.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Vilken forskare får Stora Hörselpriset?

    Nu är nomineringarna igång till Stora Hörselpriset, det främsta priset inom svensk hörselforskning. Hörselforskningsfonden efterlyser förslag på forskare som har gjort ”betydande” arbete, med ”stor positiv påverkan på hörselskadades vardag”. Stora Hörselpriset är på 100...

  • ”Glapp” i regelverket för arbetshjälpmedel måste rättas till, anser ny utredning
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Glapp” i regelverket för arbetshjälpmedel måste rättas till, anser ny utredning

    I dag riskerar många hörselskadade att stå utan arbetshjälpmedel eller tvingas betala själva, på grund av ett "glapp" i regelverket.
    Det konstaterar en ny utredning från Inspektionen för socialförsäkringen (ISF), som går på HRFs linje och uppmanar regeringen att tydliggöra reglerna.