Kategori: Nyhet
Datum:

Bristande tillgänglighet när SVT ”ökar sin tillgänglighet” på SVT Play

svt_play_logga.img_assist_custom-201x86
”SVT:s kanaler nu tillgängliga i SVT Play”, deklarerade SVT stolt i ett pressmeddelande i dag. Men det var verkligen en sanning med modifikation. Den nya direktstreamingen av SVTs kanaler på webben är en ”spegling” av det som sänds i tv, vilket innebär att de program som textas via text-tv saknar text i direktstreamingen på SVT Play. Eftersom de flesta svenskspråkiga program i dag textas via text-tv saknas alltså en stor del av textningen av de svenska programmen. Över hälften av landets 1,4 miljoner hörselskadade är beroende av textning för att kunna uppfatta vad som sägs i tv.

HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren, har i dag kritiserat den bristande tillgängligheten i ett mail till SVTs vd, Eva Hamilton. Han skriver bland annat: ”Det är beklämmande att när ni nu ökar er ”tillgänglighet” via SVT Play stänger ni oss hörselskadade ute, än en gång. Efter alla år av diskussioner och positiva åtaganden kring textningsfrågan trodde vi ärligt talat att vi hade kommit längre än så här. Ja, vi trodde att SVT hade kommit längre än så här. Vi är besvikna.

”I sitt remissvar på Public service-utredningens betänkande, ”Nya villkor för public service” (SOU 2012:59), framhåller HRF att staten måste ställa tydliga krav på att alla program på svenska i SVT1, SVT2 och SVTs övriga programtjänster – inklusive SVT Play – ska textas. Det här är redan det uttalade målet för SVTs nuvarande sändningstillstånd 2010-2013, men det står klart att målet inte kommer att hinna uppfyllas innan avtalsperioden går ut.

SVT-kanaler live på webben
HRFs remissvar på public-service-utredningen

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.