Kategori: Nyhet
Datum:

Bristande tillgänglighet när SVT ”ökar sin tillgänglighet” på SVT Play

svt_play_logga.img_assist_custom-201x86
”SVT:s kanaler nu tillgängliga i SVT Play”, deklarerade SVT stolt i ett pressmeddelande i dag. Men det var verkligen en sanning med modifikation. Den nya direktstreamingen av SVTs kanaler på webben är en ”spegling” av det som sänds i tv, vilket innebär att de program som textas via text-tv saknar text i direktstreamingen på SVT Play. Eftersom de flesta svenskspråkiga program i dag textas via text-tv saknas alltså en stor del av textningen av de svenska programmen. Över hälften av landets 1,4 miljoner hörselskadade är beroende av textning för att kunna uppfatta vad som sägs i tv.

HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren, har i dag kritiserat den bristande tillgängligheten i ett mail till SVTs vd, Eva Hamilton. Han skriver bland annat: ”Det är beklämmande att när ni nu ökar er ”tillgänglighet” via SVT Play stänger ni oss hörselskadade ute, än en gång. Efter alla år av diskussioner och positiva åtaganden kring textningsfrågan trodde vi ärligt talat att vi hade kommit längre än så här. Ja, vi trodde att SVT hade kommit längre än så här. Vi är besvikna.

”I sitt remissvar på Public service-utredningens betänkande, ”Nya villkor för public service” (SOU 2012:59), framhåller HRF att staten måste ställa tydliga krav på att alla program på svenska i SVT1, SVT2 och SVTs övriga programtjänster – inklusive SVT Play – ska textas. Det här är redan det uttalade målet för SVTs nuvarande sändningstillstånd 2010-2013, men det står klart att målet inte kommer att hinna uppfyllas innan avtalsperioden går ut.

SVT-kanaler live på webben
HRFs remissvar på public-service-utredningen

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.