Kategori: Nyhet
Datum:

HRFs hörselforskningsfond höjer anslaget för forskning till 1,4 miljoner

Nu har HRFs hörselforskningsfond beslutat att höja anslaget för forskning från Hörselforskningsfonden till 1,4 miljoner. Det har varit 1,2 miljoner i flera år. I höst bestäms vilka forskningsprojekt som pengarna ska gå till.

hff.img_assist_custom-195x195
HRFs Hörselforskningsfond stödjer medicinsk, beteendevetenskaplig och teknisk forskning kring hörselskadade och hörselskadades situation och delar varje år ut anslag till forskning inom hörselområdet. Vilka projekt som tilldelas anslag beslutas av en grupp forskare med höga, vetenskapliga meriter, tillsammans med företrädare för HRF. Sista ansökningsdag är den 1 oktober 2015.

Hörselskadades Riksförbund (HRF) instiftade Hörselforskningsfonden 1989, för att skapa bättre möjligheter för hörselforskningen. I dag kommer Hörselforskningsfondens nya medel främst från HRFs insamling.


Länkar

Forskning och utveckling (HRF.se)

HRFs Hörselforskningsfond (Horselforskningsfonden.se)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.