Kategori: Nyhet
Datum:

Hörselskadade Malala Yousefzai får Nobels fredspris

En av världens mest beundrade personer, hörselskadade Malala Yousefzai, 17 år, får Nobels fredspris. Malala förlorade hörseln på sitt vänstra öra när hon sköts av talibaner, och har därför cochlea-implantat sedan våren 2013.

malala-yousafzai

Malala Yousefzai från Pakistan blir med sina 17 år den yngsta fredspristagaren någonsin. Men trots sin unga ålder har hon inspirerat en hel värld genom att kämpa mot våldet och för barns, särskilt flickors, rätt till utbildning.

Malala fick mycket svåra skallskador och förlorade hörseln på sitt vänstra öra när hon nästan sköts till döds av militanta talibaner i oktober 2012, när hon var på väg hem från skolan. Attentatet var en hämnd för att Malala förespråkat flickors rätt till utbildning och för att hon kritiserat de militanta gruppernas agerande när de tog makten över Swatdalen, det område där Malala bodde. Talibanerna hävdade att Malala hade ett ”västerländskt tänkande”.

Efter attentatet genomgick Malala flera stora operationer vid ett sjukhus i Storbritannien, och i februari 2013 senare fick hon cochlea-implantat på sitt döva öra.

”Malala Yousafzais modiga kamp för flickors rätt till utbildning har gått rakt in i hjärtat hos människor i hela världen”, skriver Dagens Nyheter i dag. Hon har hyllats runt om i hela världen, och på sin 16-årsdag förra sommaren fick hon chansen att tala till hela världen från FN-högkvarteret i New York.

Malala Yousafzai delar fredspriset med Kailash Satyarthi från Indien, som i decennier har kämpat mot barnarbete.

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."