Kategori: Nyhet
Datum:

Universell utformning en hjärtefråga

Hans Wennberg från Uppsala är ny i presidiet vid HRFs kongress, tillsammans med Ellinor Eriksson och Jens Sjöström som deltog 2016 och 2021 ska han hålla ordning på kongressen.

Hans Wennberg (MP) är regionråd i Region Uppsala och bland annat ordförande för patientnämnden och rådet för delaktighet.

– Det är ett ärofyllt uppdrag och det ska bli otroligt intressant att få nya perspektiv på tillgänglighet för hörselskadade och att få vara med på ett evenemang som är så centralt för HRF.

En av hans hjärtefrågor är universell utformning och att man skapar fysiska miljöer som är tillgängliga för alla.

– Det är viktigt att arbeta proaktivt, att göra så bra som möjligt från början så att man inte behöver göra tillgänglighetsanpassningar i efterhand, till exempel för att det ska bli en bra ljudmiljö.

– Det som är bra för personer med funktionsnedsättning är oftast bra för alla och gör man rätt från början behövs inte anpassningar efteråt som ofta kostar mycket pengar.

Tror du att du kommer att kunna hålla ordning på kongressombuden?

 – Det återstår att se, men vi är alltid minst två i presidiet. Det viktiga är att vi ser till att delaktigheten blir så bra som möjligt så att ombuden känner att de kan göra det jobb de är utsedda att göra.

Relaterade nyheter

  • Tre får Jan-Peter Strömgrens kulturpris
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Tre får Jan-Peter Strömgrens kulturpris

    Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2025 gick till tre personer: Anders Jansson, Ylva Lööf och Lenam Malmberg. Det var tre uppriktigt glada pristagare som uttryckte sin tacksamhet till HRF.

  • Jonas Sahlberg leder HRFs nya förbundsstyrelse
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg leder HRFs nya förbundsstyrelse

    Nu har Hörselskadades Riksförbund en ny förbundsordförande. Det är Jonas Sahlberg, 62, från Sollentuna. Han valdes på lördagen av enhällig kongress, tillsammans med en till stora delar ny styrelse.

  • Fler ombud möjliga vid nästa kongress
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Fler ombud möjliga vid nästa kongress

    Kongressen röstade igenom en ändring av stadgarna när det gäller antalet ombud efter ett förslag från Stockholmsdistriktet.