Kategori: Nyhet
Datum:

Ungas hörselskadliga lyssningsvanor oroar audiologer

– Vi kanske kommer att få en generation som har hörselproblem, tidigare än de annars skulle fått om vi inte ser upp med det här och det är oroande, säger professor Claes Möller vid audiologiska forskningskliniken vid Örebro Universitetssjukhus.

Preliminära forskningsresultat från Linnécentrum HEAD (HEaring And Deafness) visar att runt 80 procent av 300 ungdomar som medverkat i en undersökning lyssnar på musik flera timmar om dagen i hörlurar eller hörsnäckor. Och många lyssnar alldeles för högt.

Ekot, Sveriges Radio
Nerikes Allehanda

Relaterade nyheter

  • Autotextning imponerade i Almedalen
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Autotextning imponerade i Almedalen

    Klarar autotextningen i powerpoint en snabbpratande föreläsare med ord som "subsidiaritetsprövning"? Svaret är ja, konstaterade HRFs arvsfondsprojekt "Alla kan texta" under Almedalsveckan.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.