Kategori: Nyhet
Datum:

Tusentals batterier från HRF hjälper Ukrainas hörselskadade

Adrian Szatkowski, vice förbundsordförande för polska Hearing Without Borders Association (Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic).

Tack vare generösa gåvor har Hörselskadades Riksförbund (HRF) kunnat skicka lådor med tusentals hörapparatbatterier till hörselskadade på flykt i och från krigets Ukraina.
Ett stöd som gör konkret skillnad i en mycket svår tid.

”Kan vi göra något? Hur kan vi hjälpa hörselskadade i Ukraina? Jag kan ta min bil och åka ner med batterier till gränsen!”

När kriget i Ukraina bröt ut kontaktades HRF av hörselskadade som ville bidra, på något sätt. Visa solidaritet med andra hörselskadade och göra skillnad på riktigt.

Då startade HRF en insamling till förmån för Ukrainas hörselskadade, som genast fick starkt stöd.

Och nu ser HRF till att hjälpen når fram. Tusentals batterier har skickats till Polen, till organisationen polska Hearing Without Borders Association. De förmedlar batterier både till Ukraina och bland hörselskadade flyktingar som tagit sig till Polen.

Kriget i Ukraina fortsätter, och det gör också HRFs insamling. Swisha en gåva till 900 07 38 och ange ”Ukraina”, så hjälper du hörselskadade på flykt.

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.