Kategori: Nyhet
Datum:

Succé för tolkad webbsändning med HRFs ordförandekandidater

På lördagen var det premiär för HRFs första, fullt tillgängliga webbsändning, när valberedningen anordnade en ”hearing” med de tre främsta ordförandekandidaterna. Du kan se utfrågningen på HRFs kongresswebb till och med tisdagen den 9 februari – med skriv- och teckenspråkstolkning!

”Varför skulle du bli en bra förbundsordförande?” Det var en av de frågor som ställdes på lördagen, då HRF livesände på webben från valberedningens ”hearing” i Hässleholm. De som svarade var de tre som har fått flest nomineringar till uppdraget som HRFs nästa förbundsordförande: Mattias Lundgren, Eva Sten och Agneta Österman.

Webbsändningen blev mycket uppskattad av HRFare runt om i landet, eftersom den var fullt tillgänglig med både skrivtolkning och teckenspråkstolkning.

Se hela utfrågningen på HRFs kongresswebb till och med tisdagen den 9 februari!

Fem ”hearings”

I maj ska HRFs kongress välja ny förbundsordförande för de kommande fyra åren. Valberedningen arrangerar därför utfrågningar, ”hearings”, med de ledande kandidaterna den 23 januari–13 februari på fem orter i landet: Borlänge, Stockholm, Hässleholm, Nässjö och Skellefteå. Hit har de bjudit in representanter för föreningar och distrikt, som får möjlighet att ställa frågor tillsammans med valberedningen och bilda sig en uppfattning om kandidaterna.

Premiär för tillgänglig webbsändning

För att hela HRF-Sverige, såväl förtroendevalda som andra medlemmar, skulle kunna följa utfrågningen livesände HRF från ”hearingen” i Hässleholm. Det blev en uppvisning i tillgänglighet, eftersom sändningen skrivtolkades och teckenspråkstolkades. Det här var första gången förbundet provade detta upplägg och lösningen kommer troligen att användas igen framöver för att öka delaktigheten i organisationen.

Hearingen i Hässleholm kan ses på kongresswebben till och med den 9 februari.

Mer om valberedningens ”hearings”.

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.