Kategori: Nyhet
Datum:

Nu textas lokala inslag – en uthållighetsseger för HRF

Datorskärm med textat nyhetsinslag.

Nu börjar SVT texta alla lokala nyhetsinslag som läggs upp på SVT.se och i SVT Nyheters app. Det är lite av en uthållighetsseger för HRF, som länge drivit kravet på textning av lokala nyheter.
Men det räcker inte, konstaterar HRF. Fortfarande textas inte de lokala SVT-sändningarna i sin helhet.

Lagom till Allhelgonahelgen kom beskedet: Nu ska SVT texta alla regionala nyhetsinslag och reportage som läggs upp på svtnyheter.se och i SVT Nyheters app.
Däremot textas inte regionala nyhetssändningar i sin helhet, vare sig i vanlig tablå-tv eller på svtplay.se.

Uthålligt påverkansarbete

Att hörselskadade nu kan ta del av regionala sändningar på SVT.se och i SVT-appen är en viktig framgång för HRF, som i nästan 20 år har drivit krav på textning av regional-tv. Och till slut, efter många år av möten, remissvar, uppvaktningar, utredningar, diskussioner och skrivelser har SVT till slut beslutat att texta alla regionala inslag som läggs upp på webben och i appen.

– Ett stort steg framåt! Nu ser vi fram emot nästa steg, att de regionala sändningarna textas i sin helhet i vanlig tv också. Lösningen borde inte vara så långt borta, säger HRFs förbundsordförande, Mattias Lundekvam.

”Våga prova nya lösningar”

HRFs krav på textning av lokala nyhetssändningar har varit uppe till diskussion varje gång HRF har träffat SVTs företrädare.
Förra hösten, när HRFs förbundsordförande Mattias Lundekvam träffade SVTs vd, Hanna Stjärne, uppmanade han henne att våga prova nya, innovativa lösningar, för att komma vidare. Han föreslog ett test av automatisk tal-till-text-omvandling på lokala nyhetssändningar. Sådan autotextning håller än så länge lite sämre kvalitet än traditionell textning, men är bättre än ingenting alls, konstaterade han.

Men trots att SVT har känt pressen, från både HRF och enskilda hörselskadade tittare, har textad lokal-tv dröjt. Tills nu.

Viktig demokratifråga

SVTs beslut att texta lokala inslag på webben/i appen innebär att hörselskadade får större möjligheter att ta del av viktig information och väsentliga delar av det offentliga samtalet. Det är en viktig demokratifråga, anser HRF, som under 2019 planerar att starta en kampanj för mer textning, inte minst på webben.

Länkar

Lokala nyhetsinslag textas (SVT Nyhetstecken 2018-11-01)

”Våga prova autotextning av SVTs regional-tv”, föreslår HRF (HRF.se 2017-10-25)

Relaterade nyheter

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.