Kategori: Nyhet
Datum:

Nu blir det enklare att hitta textning och tolkning i tv

Nu ska det bli enklare att hitta textade och tolkade program i SVTs och TV4s kanaler, tack vare gemensamma symboler för textning, teckenspråkstolkning, syntolkning och uppläst text. Och vid årsskiftet börjar kanalerna använda samma text-tv-sida för textning, sidan 199. Båda delarna har kommit till efter uppmaningar från HRF.

4symboler_tillganglighetNu har SVT och TV4 valt att samarbeta för att förbättra sin information om tillgänglighet i tv. Det här är något som HRF har efterlyst under flera år.

Nya symboler för textning och tolkning

Det första steget är att de båda tv-bolagen har tagit fram fyra, gemensamma symboler för textning, teckenspråkstolkning, syntolkning och uppläst text (se bilden ovan).
Symbolerna ska användas både i tv-rutan, tablåerna och på webben för att tala om hur tillgängligt programmet är.

Textning på sidan 199 för alla kanaler

En ännu större HRF-framgång är att kanalerna nu har kommit överens om att använda ett enda sidnummer för textning via text-tv på alla sina kanaler. I dag har olika kanaler olika sidnummer, men från och med 2014 är det bara att knappa in sidan 199 på text-tv för att få fram texten på program i alla SVTs och TV4s olika kanaler, såvida programmet är textat.

– HRF har länge påtalat det opraktiska med att tv-tittare måste hålla reda på en rad olika sidnummer för textning, och har uppmanat kanalerna att förenkla genom att samarbeta kring detta. Det är roligt att tv-bolagen har lyssnat på oss, och nu förbättrar servicen för hörselskadade, döva och alla andra som använder text, säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.

Lanseras på Kristallen-galan i morgon

De nya symbolerna för tillgänglighet i SVT och TV4 lanseras i samband med tv-galan ”Kristallen 2013” i morgon, fredag 30 augusti. Programmet sänds i SVT1 med start kl 20.00, och direkttextas på text-tv sidan 199. Programmet teckenspråkstolkas på SVT Play.

SVTs och TV4s pressmeddelande

Mer om SVTs tillgänglighetstjänster

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.