Kategori: Nyhet
Datum: <time datetime="2018-10-20">20 oktober 2018</time>

”Livet blir så mycket enklare med hörapparater”

Reporter med ryggen mot kameran sträcker fram SVT-mikrofon mot Lena Thorén.

– Jag tyckte att det var jättegenant till en början, att ha hörapparater. Det var så pinsamt, berättade Lena Thorén i HRFs förbundsstyrelse i en radiointervju under Hörselveckan.
– Det borde inte vara så. Livet blir så mycket enklare med hörapparater. För alla.

Det dröjer ofta länge innan personer med hörselnedsättning söker hjälp hos hörselvården. I snitt tio år. För Lena Thorén, ordförande HRF Uppsala och ledamot i HRFs förbundsstyrelse, dröjde det ännu längre, berättade hon i en intervju i Sveriges Radios ”Eftermiddag i P4 Uppland” (transkribering, se nedan), med anledning av den pågående Hörselveckan.

Går åt oerhört mycket energi

Lena var i 30-årsåldern när hon fick sina första hörapparater, trots att hon hade en hörselnedsättning sedan barndomen. Det var utmaningarna i arbetslivet som fick henne att skaffa hjälpmedel. Det är besvärligt för de flesta hörselskadade, förklarar hon:

– Man ska sitta i möten, till exempel, man ska vara med på konferenser, och då är det svårt om man inte har några hörhjälpmedel. Man missar väldigt mycket och det går åt oerhört mycket energi att hela tiden anstränga sig för att lyssna, säger hon.
– Man får spänningar i axlarna, man kan få huvudvärk, man kan få tinnitus. Det kan leda till sjukskrivningar i förlängningen.

”Det var så pinsamt”

Ändå var det inte helt enkelt för Lena att börja med hörapparater:
– Jag tyckte att det var jättegenant till en början, att ha hörapparater. Det var så pinsamt.

Dessutom trivdes hon inte med sina första hörapparater. Efter ett tag stoppade hon dem i byrålådan.

Men i 40-årsåldern gjorde hon ett nytt försök med hörapparater, och då gick det bättre:
– Plötsligt blev tillvaron så mycket enklare.

Lyft att få hörapparater

Just därför vill Lena få bort dåliga attityder och negativa känslor inför hörselvård, hjälpmedel och hörapparater. Hon vet vilka allvarliga konsekvenser det kan få om man går länge och hör dåligt, och börjar isolera sig från familjen, från vänner, från sociala aktiviteter. Och hon har själv upplevt vilket lyft det innebär att få rätt stöd och rätt hjälpmedel.

– Livet blir så mycket enklare om man skaffar sig hörapparater. För alla.

Länkar

”När jag fick hörapparater blev tillvaron plötsligt så mycket enklare” (intervju med Lena Thorén i ”Eftermiddag i P4 Uppland”, 2018-10-17) – intervjun kommer mot slutet av sändningen, efter cirka 2:06:20
Transkribering av intervjun i ”Eftermiddag i P4 Uppland”, 2018-10-17 (pdf)

”Många lever med hörselnedsättning” (inslag med Lena Thorén i SVT Nyheter Uppsala, 2018-10-19)
Transkribering av inslaget i SVT Nyheter Uppsala, 2018-10-19 (pdf)

Relaterade nyheter

  • Ny hörselforskning får 1,1 miljoner ur HRFs fond
    Kategori: Nyhet
    Datum: <time datetime="2023-11-21">21 november 2023</time>

    Ny hörselforskning får 1,1 miljoner ur HRFs fond

    Fyra forskningsprojekt har beviljats sammanlagt över 1,1 miljoner kronor ur HRFs hörselforskningsfond. Pengarna går till forskning om anhörigas betydelse vid hörselrehabilitering, ljudmätningar anpassade för förskolebarn och hur CI-operationer kan ge bättre resultat. Varje år fördelar...

  • Nu tar HRF strid för krav på teleslingor
    Kategori: Nyhet
    Datum: <time datetime="2023-10-18">18 oktober 2023</time>

    Nu tar HRF strid för krav på teleslingor

    Nu mobiliserar HRF för att rädda teleslingorna.
    Boverket vill ta bort kravet på teleslinga eller motsvarande i publika lokaler, för att förenkla byggreglerna. Men försvinner kravet, då försvinner också hörselskadades delaktighet, konstaterar HRF.

  • Akut audionombrist orsakar årslånga köer
    Kategori: Nyhet
    Datum: <time datetime="2023-10-13">13 oktober 2023</time>

    Akut audionombrist orsakar årslånga köer

    I större delen av landet måste hörselskadade nu vänta över ett år på hörapparatutprovning, för att det saknas audionomer. På sina håll är väntetiden uppåt 18-24 månader.
    "Förödande", säger HRF.