Kategori: Nyhet
Datum:

Kvinna nekades jobb på grund av sin hörselnedsättning

En hörselskadad kvinna uppger att hon nekades jobb i Älmhults kommun på grund av sin hörselskada. Nu har hon anmält kommunen för diskriminering.

En hörselskadad kvinna sökte arbete på ett flyktingboende i Älmhults kommun. Hon hade högskoleutbildning och tidigare erfarenhet av liknande arbete, och kallades därför till intervju. Men ett par veckor senare ringde den ansvarige chefen och meddelade att de inte kunde anställa kvinnan på grund av hennes hörselskada.

I sin anmälan till Diskrimineringsombudsmannen (DO) berättar kvinnan att chefen var irriterad över att hon inte berättat om sin hörselskada i ansökan eller på intervjun – det var referenspersonerna som nämnde hörselskadan. Själv tycker hon att det faktum att hon använder hörapparater inte skulle hindra henne i arbetet med att laga mat, hjälpa ungdomar med läxor och skjutsa dem.

Kände sig diskriminerad – anmälde (Smålänningen 2016-02-06)

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.