Kategori: Nyhet
Datum:

Hyllat framförande av ”Euphoria” på teckenspråk

Ett av de mest hyllade framträdandena i finalen av Melodifestivalen – både inom och utom tävlan – var en teckenspråkig version av förra årets vinnarlåt, ”Euphoria”. Det var en teckenspråkig kör med döva och hörselskadade elever från Manillaskolan i Stockholm, som uppträdde med en kör från Adolf Fredriks musikklasser och Eurovisions-segraren, Loreen.
”Magiskt”, ”mäktigt”, starkt” var omdömen från alla håll. Och på Twitter kom en mängd uppmaningar om att utse Manilla-kören till vinnare.

På länken nedan kan du se mellanakten alla talar om just nu:

”Euphoria” med Manillakören

Dövas Tidning

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.