Kategori: Nyhet
Datum:

Gratisapp förvandlar iPhone till hörapparat, uppger forskare

Brittiska forskare vid University of Essex har utvecklat en gratisapp som förvandlar en iPhone eller iPod till en enklare hörapparat, med hjälp av telefonens mikrofon och hörlurar. Appen har döpts till BioAid, eftersom den består av en algoritm som bygger på örats egna biologiska processer. Beta-versionen är gratis att ladda ner iTunes. BioAid-appen är lite av ett experiment, som en del av ett forskningsprojekt som syftar till att hitta ”framtidens hörapparater”. Forskarna vill gärna ha feedback från personer som provar appen för att kunna fortsätta utveckla applikationen.

Nyhetssajten Limping Chicken

BioAid-webben

Professor Ray Meddis om BioAid (YouTube med eng. text)

BioAid i iTunes

Relaterade nyheter

  • 30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare

    Den nya medlemsavgiften för HRF blir 360 kronor per år – 30 kronor per månad, från och med 2026. Det beslutade kongressen i Uppsala på söndagen.

  • Debattglädje om politik och strategi
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Debattglädje om politik och strategi

    Klockan 11.26 på söndagen föll klubban efter två dagars livlig debatt om HRFs Fokus & strategi 2026-2029. Dessförinnan hade kongressen antagit ett uppdaterat intressepolitiskt program, med nya mål om hörselsmart krisberedskap och nationella riktlinjer.

  • Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris

    Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2025 gick till komikern Anders Jansson, skådespelaren Ylva Lööf och konstnären Lenam Malmberg. Det var tre uppriktigt glada pristagare som uttryckte sin tacksamhet till HRF.