Kategori: Nyhet
Datum:

Fridolin uppmanades ordna hearing om negativ utveckling för teckenspråket

Kalla till en hearing om den negativa utvecklingen för teckenspråket i skolan och samhället. Det var ett av budskapen till utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) i fredags, när han träffade representanter för Hörselskadades Riksförbund (HRF), Sveriges Dövas Riksförbund och Sveriges Dövas Ungdomsförbund (SDUF).

Utbildningsminister Gustav Fridolin. längst bort till höger, träffade bland annat Marianne Rogell Eklund från HRF (närmast till vänster) och representanter för SDR och SDUF.
Utbildningsminister Gustav Fridolin. längst bort till höger, träffade bland annat Marianne Rogell Eklund från HRF (närmast till vänster) och representanter för SDR och SDUF.

I samband med Miljöpartiets kongress i Örebro i helgen ordnade Niclas Persson, kommunalråd i Örebro, en timmes samtal mellan utbildningsministern och organisationerna SDR, SDUF och HRF. Orsaken var att döva och hörselskadade får allt svårare att få tillgång till teckenspråk i förskola och skola.

Organisationerna framförde gemensamt att det behövs en hearing om teckenspråket, den negativa utvecklingen och konsekvenserna av den. Ministern tog med sig detta förslag.

Vi förklarade bland annat att förskolan är en viktig start för hörselskadades tvåspråkiga utveckling, ändå är det inte alls självklart att barnen får tillgång till teckenspråk i förskolan. Överhuvudtaget har döva och hörselskadade en utsatt skolsituation, och teckenspråket får inte det utrymme som skulle behövas. I samtalet berördes även hörsel- och dövorganisationernas krav på  statliga, regionala resurscentra för hörselskadade och döva elever, med uppdrag att se till att eleverna får de förutsättningar de behöver.

Läs även:

”Nu måste staten ta ansvar för hörselskadade barn i skolan”, kräver hörsel- och dövorganisationerna (HRF.se 2015-03-18)

Relaterade nyheter

  • Årets julklapp: En hörselsmart jul!
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets julklapp: En hörselsmart jul!

    Unna dig själv årets julklapp: En riktigt god och hörselsmart jul. Från oss alla till er alla – här är åtta tips för en jul i delaktighet.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.

  • 2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond

    Nu får svensk hörselforskning 2,4 miljoner i julklapp från HRFs forskningsfond. Pengarna går till sju projekt om hörselvård för barn, genetiska hörselnedsättningar, benledda hörapparater och mycket annat.