Kategori: Nyhet
Datum:

Falsk insamlare till hörselskadade stal 1000 kronor från kvinna

Under onsdagen blev en kvinna i 70-årsåldern bestulen på närmare 1000 kronor av en falsk insamlare som påstod sig samla in pengar till hörselskadade. Händelsen är polisanmäld. HRF uppmanar alla som stöter på insamlingar för döva och hörselskadade på allmän plats, att kontakta polisen!

Exempel på lista som används av de falska insamlarna.
Exempel på lista som används av de falska insamlarna.

I går blev en kvinna i 70-årsåldern uppsökt av en kvinna, på Centralsjukhuset i Karlstad. Kvinnan sade att hon samlade in pengar till hörselskadade. När den 70-åriga kvinnan öppnade sin plånbok för att skänka pengar stal kvinnan närmare 1 000 kronor.

– Jag tog upp plånboken och tog en hundring ur sedelfacket. Då var hon snabbt där och stoppade ner handen och ryckte åt sig sedlar. Jag blev chockad och hann inte reagera, berättar kvinnan.

Nu är händelsen polisanmäld. Sedan ett par år tillbaka har det varit problem med falska insamlare runt om i landet. De påstår ibland att de företräder organisationer för döva och hörselskadade. Bedragarna tillhör större ligor, enligt polisen och flera har arresterats.

Har inte med HRF att göra

HRF bedriver seriös insamlingsverksamhet via telefon och brev – aldrig ute på gatan! HRF har anställd personal som följer högt ställda etiska krav när de ringer upp givare (privatpersoner och företag) och frågar om de vill stödja HRFs arbete. Gåvor till HRF går direkt till vårt 90-konto och verksamheten granskas av Svensk insamlingskontroll. Samma sak gäller för Sveriges Dövas Riksförbund (SDR).

Kontakta polisen!

De falska insamlarna lurar inte bara enskilda som vill stödja en god sak. De skadar också hörsel- och dövorganisationernas viktiga arbete. HRF uppmanar därför alla som stöter på insamlingar för döva och hörselskadade på allmän plats att kontakta polisen.

Stöd HRF

Vill du stödja HRF? Läs mer om olika sätt att ge en gåva via vår seriösa insamlingsverksamhet: www.hrf.se/var-insamling


Länk

Skulle skänka – blev bestulen (nwt.se 2016-03-09)

Relaterade nyheter

  • Årets julklapp: En hörselsmart jul!
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets julklapp: En hörselsmart jul!

    Unna dig själv årets julklapp: En riktigt god och hörselsmart jul. Från oss alla till er alla – här är åtta tips för en jul i delaktighet.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.

  • 2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond

    Nu får svensk hörselforskning 2,4 miljoner i julklapp från HRFs forskningsfond. Pengarna går till sju projekt om hörselvård för barn, genetiska hörselnedsättningar, benledda hörapparater och mycket annat.