Kategori: Nyhet
Datum:

Brist på sköldkörtelhormon kan orsaka medfödd hörselskada

Medfödda hörselskador kan i vissa fall bero på att fostret har haft brist på sköldkörtelhormon. Det visar ny, israelisk forskning.

En grupp inneröreforskare vid Sackler School of Medicine, Tel Avivs universitet, har undersökt sambandet mellan sköldkörteln och hörseln. Studien visar att om det finns för lite sköldkörtelhormon under den period då örat och hårcellerna tar form, då utvecklas inte hörseln. Barnet får en medfödd hörselskada, eller blir dövt.

På sikt hoppas forskarna hitta ett sätt att förebygga denna typ av medfödd hörselskada, men det kommer att dröja innan de nya rönen kan leda till någon form av klinisk behandling, säger forskarna.

Sköldkörteln är en körtel som finns på halsen, strax under struphuvudet och utmed sidorna på luftstrupen. Dess hormoner går direkt ut i blodet och påverkar ämnesomsättningen. Det är sedan tidigare väl känt att sköldkörtelhormonerna är viktiga för utvecklingen under uppväxten. Både över- och underproduktion av sköldkörtelhormon kan leda till sjukdom/skador.

Relaterade nyheter

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"