Kategori: Nyhet
Datum:

Arbetsmarknadsministern talar på HRFs kongress

Porträtt på arbetsmarknadsminister Eva Nordmark med halvlångt mörkt hår, ljusblå kavaj och vit t-hirt.
Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S). Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Nu är det klart att arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) talar på HRFs kongress den 28 maj.
Och arbetslivsfrågorna är i högsta grad aktuella i HRF. ”Ett hållbart, hörselsmart arbetsliv” är ett av de fyra områden som förbundsstyrelsen vill prioritera under den kommande kongressperioden.

”Vi i HRF vill att fler hörselskadade ska få ett långt och utvecklande arbetsliv i full delaktighet. Ett hörselsmart arbetsliv är ett hållbart arbetsliv, som förebygger ohälsa och är till gagn för både individ och samhälle.”

Så inleds texten under ”Ett hållbart, hörselsmart arbetsliv”, som föreslås bli ett prioriterat område under nästa kongressperiod 2022-2025.

Talet livestreamas

Med tanke på detta bjöd förbundsstyrelsen in arbetsmarknadsminister Eva Nordmark att tala på HRFs kongress. Och nu har hon tackat ja.

På kongressens första dag, den 28 maj klockan 11.30, medverkar arbetsmarknadsminister på videolänk. Alla som önskar kommer att kunna ta del av hennes tal på HRFs webbplats, där hela kongressen livestreamas med skrivtolkning.

”Ta tillvara potentialen”

Eva Nordmark har deklarerat att hon är mån om att ”alla som kan arbeta ska arbeta”.

– Förutsättningarna för personer med funktionsnedsättning att kunna hitta, få och behålla ett arbete behöver förbättras ytterligare. Vi ska ta tillvara potentialen hos alla människor i Sverige, sa hon i ett pressmeddelande vid årsskiftet.

Färre får arbetshjälpmedel

Vilka förbättringar vill HRF se? Ja, inte minst rimliga regelverk för arbetshjälpmedel. Försäkringskassan har blivit mer restriktiva med att bevilja arbetshjälpmedel, vilket är förödande för arbetstagare med grav hörselnedsättning. Nu måste regeringen agera, anser HRF.

Läs mer om HRFs kongress 28-31 maj 2021 på HRFs kongresswebb.

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.