Kategori: Nyhet
Datum:

Nu kan forskare söka anslag från Hörselforskningsfonden

Mellan den 1 september – 1 oktober 2021 har forskare möjlighet att ansöka om anslag från Hörselforskningsfonden, Hörselskadades Riksförbunds (HRF) forskningsfond.

Hörselforskningsfonden är Hörselskadades Riksförbunds (HRF) forskningsfond, och delar ut anslag till medicinsk, beteendevetenskaplig och teknisk forskning inom hörselområdet.

Du som är forskare och har anknytning till ett svenskt forskningsinstitut, till exempel universitet eller högskola, är välkommen att ansöka om anslag. Hörselforskningsfonden beviljar anslag till medicinsk, beteendevetenskaplig och teknisk forskning inom hörselområdet, så länge projekten handlar om hörsel, hörselskador och hörselskadades situation. Varje projekt kan beviljas högst 300 000 kronor.

Ansökningar till Hörselforskningsfonden 2021 tas emot från och med den 1 september till och med den 1 oktober 2021.

Så här ansöker du om medel från Hörselforskningsfonden.

Relaterade nyheter

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.