Kategori: Nyhet
Datum:

Salming hjälpte Stenmark skaffa hörapparater

Ingemar Stenmark, Börje Salming Let's Dance, 2015-03-06 (c) Karin Törnblom / IBL

Ingemar Stenmark har haft en hörselnedsättning sedan ungdomen. Men först för något år sedan skaffade han hörapparater. Och det var hans tidigare granne, Börje Salming, som fick honom att ta steget.

”Har du hörapparater?! Det har jag också!”, skrattar Juri Vogelnik, Ingemar Stenmarks tidigare serviceman, när de två träffas i dokumentärserien ”Sagan Stenmark” på TV4/C More.

”Jag har ingenting att dölja”

I en intervju med nyhetsbyrån TT får han frågan om det var givet att visa sig med hörapparater i tv. Men Stenmark avvisar antydningen om att det skulle vara något pinsamt med det:

– Jag har ingenting att dölja. Jag klarar mig utan, men när det är lite stökig miljö hör jag ingenting.
– Hörapparater har jag aldrig tänkt att det är något konstigt med, säger han till TT.

– Hör man för dåligt kan man välja att höra dåligt. Men det är inte speciellt bra. Då hamnar man utanför alla diskussioner om man inte hör och man kan bli fortare dement. Man hänger inte med och till slut slutar väl hjärnan att aktiveras så mycket som den ska.

Jag vet hur jobbigt det är när man får anstränga sig för att höra. Det är onödigt när det finns hjälp att få. Man vet inte hur länge man lever och då gäller det att ta vara på den tid man har och försöka må så bra man kan.

Börje Salming i Auris, 2014

Stenmark har en hörselskada sedan unga år, något som upptäcktes när han mönstrade för värnplikten. Men det var först för något år sedan han provade ut sina första hörapparater, sedan Börje Salming tipsat honom.

Salming uppmuntrade

Börje Salming var hörapparatanvändare sedan många år. I en Auris-intervju 2014 (pdf) berättade Salming att han ofta och gärna uppmuntrade andra han träffade att skaffa hörapparater:

– Jag vet hur jobbigt det är när man får anstränga sig för att höra. Det är onödigt när det finns hjälp att få. Man vet inte hur länge man lever och då gäller det att ta vara på den tid man har och försöka må så bra man kan, sa Salming.

Relaterade nyheter

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.