Råd om sociala medier

Är din förening eller ditt distrikt nyfiken på sociala medier? Vill ni ha inspiration för att komma igång? Nedan har vi samlat lite information för att komma igång med Facebook i föreningen eller distriktet.

Vad är sociala medier?

Sociala medier är ett samlingsbegrepp för många olika webbplatser och tjänster på internet. På dessa mötesplatser kan användare bygga upp ett eget innehåll, skapa kontakter, kommunicera, gilla och bilda nätverk med andra. Sociala medier kan till exempel vara:

  • Facebook, LinkedIn, X (tidigare Twitter), Instagram, YouTube, Flickr, bloggar samt wikier (digitala och dynamiska uppslagsverk där användarna hjälps åt att skapa innehållet)
  • webbplatser med länkar, chatt och kommentarsfält

I sociala medier går det undan, det är ett konstant flöde med uppdateringar och information.

Låt oss hjälpas åt att synliggöra HRF

Här är några tips för att synas bra i sociala medier. Genom att vi inom HRF tillsammans syns i olika sociala kanaler kan vi lättare sprida HRFs vision och vad vi arbetar med. Vi hjälps åt!

  • Använd bilder i inlägg i sociala medier
  • Skriv kortfattade inlägg
  • Rikta era inlägg – uppmana era följare att antingen gilla, kommentera eller dela
  • Kommentera andra sidors inlägg och gilla om ni håller med
  • Dela intressanta inlägg som förbundet, Hörsellinjen, Auris och föreningar och distrikt har publicerat. Skriv en kommentar till det ni delar.
  • Följ andra organisationer, verksamheter och företag så följer de förhoppningsvis er
  • Berätta på er webbsida, i nyhetsbrev och utskick att ni finns på Facebook
  • Kolla in andra organisationer, föreningar, verksamheter – hur arbetar de med Facebook och eller andra sociala medier?

Så här kommer ni igång

Skapa en gilla-sida på Facebook

Facebook är en kanal för social kommunikation på internet, där ni kan skriva inlägg, länka till er webb, visa en bild eller dela någon annans inlägg.

Den som följer er kan ”gilla” det ni gör och även kommentera och dela inlägget/bilden vidare. Facebook-sidor kan skapas av företag/organisationer, varumärken, kändisar etc och får endast skapas av en officiell representant. Du skapar och hanterar en Facebook-sida för din förening/distrikt från ditt personliga konto, men i föreningens namn.

Det är viktigt att föreningen/distriktet startar en ”gillasida” (officiell) och inte en ”vän” (privat). Döp gillasidan efter ert fullständiga förenings- eller distriktsnamn, exempelvis ”Hörselskadades distrikt i Halland (HRF)”. Se gärna hur HRFs förbundskansli arbetar med Facebook.

Till Facebook
Skapa en Facebook-sida

Tänk på att

  • när ni gör inlägg i egenskap av förening/distrikt/förtroendevald representerar ni HRF och de värden som HRF står för
  • ni måste ha rättigheter till de bilder ni publicerar
  • era inlägg inte ska uppfattas som kränkande

Support

Kontakta webmaster om ni har frågor om sociala medier eller om ni vill ha vägledning när ni startar ett konto på Facebook.