Värva medlemmar hos hörselvården
Informera mera hos hörselvården – och värva nya medlemmar! Prata gärna med hörselvården om vilket stöd ni kan ge och uppmuntra audionomer med flera att tipsa om HRF.
Genom att regelbundet fylla på med foldrar och informationskort om Hörsellinjen på hörcentraler, hörselkliniker, öron- näsa-hals-mottagningar och andra typer av hörselvårdsmottagningar kan fler hörselskadade få kännedom om HRF och vår rådgivningstjänst Hörsellinjen.
I Hörnet-shopen kan föreningen och distriktet beställa olika material för medlemsvärvning, bland annat:

Bli hörselsmart. Bli medlem: Liten folder för medlemsvärvning (01-11)
12 x 12 cm
Liten folder som gör reklam för möjligheten att bli medlem för bara 25 kronor i månaden via autogiro. Passar i pappstället ”1:an” (se nedan)

Stark, synlig. hörselsmart: Broschyr för medlemsvärvning (01-47)
Broschyr om HRF, vår verksamhet och de frågor vi driver. Med blankett för medlemsansökan och lista med alla föreningar.

Folderställ ”1:an” (09-04)
10 x 13 cm
Passar format 12 x 12 cm, till exempel lilla medlemsfoldern.

Informationskort om Hörsellinjen, i pappställ (09-16)
Pappställ med 100 ”visitkort” om Hörsellinjen.
Till nytta för alla som har frågor som rör hörsel.
För att beställa kort att fylla på med, ange artikelnummer 09-161.