Kategori: Nyhet
Datum:

Tinnitusexpert och HRF-vän fick Stora Psykologpriset 2014

Stora Psykologpriset 2014 gick till professor Gerhard Andersson, som bland annat har utvecklat framgångsrik, internetbaserad tinnitusbehandling. Gerhard Andersson är en mångårig HRF-vän som dessutom har suttit i styrelsen för Hörselforskningsfonden.

Gerhard Andersson hyllas som en mycket värdig vinnare av Stora Psykologpriset 2014, inte minst av HRF. Under många år har han bedrivit forskning som rör tinnitus, ljudöverkänslighet och andra hörselskador, och har arbetat för att fler hörselskadade ska kunna få tillgång till kognitiv beteendeterapi (KBT) genom internetbaserad behandling. Han är också medförfattare till självhjälpsboken ”Leva med tinnitus”, som ger råd utifrån de senaste rönen när det gäller KBT och ACT (Acceptance and Commitment Therapy).

Stora Psykologpriset 2014 delades ut av Svenska Psykologförbundet den 7 oktober. Juryns motivering var: ”Med sitt arbete som praktiker och forskare har årets vinnare bidragit till att på vetenskaplig grund göra psykologiska behandlingsmetoder, både inom det psykologiska och det somatiska området, tillgängliga för alla, även för dem som bor på orter där psykologisk behandling varit svår att få. Han sprider också sin kunskap till allmänhet och beslutsfattare och skapar på så sätt en större förståelse kring psykisk ohälsa och de möjligheter psykologisk behandling innebär för att lindra och bota den.”

Gerhard Andersson är professor i klinisk psykologi, samt psykolog, legitimerad psykoterapeut, filosofie doktor och medicine doktor, och är verksam vid Institutionen för beteendevetenskap och lärande vid Linköpings universitet, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Karolinska Institutet samt Öronkliniken vid Linköpings Universitetssjukhus.

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.