Kategori: Nyhet
Datum:

Tal-brus-testets skapare fick Silverörat 2016

Utdelning av Silverörat

Den tekniske audiologen Lennart Magnusson tilldelades på måndagen utmärkelsen Silverörat av Svenska audiologiska sällskapet, i samband med Audiologisk Dag i Göteborg. Han har bland annat utvecklat olika metoder för hörseltester.
Samtidigt fick hörselingenjören Filip Asp Arnbrinks utmärkelse för sin forskning om dubbla cochleaimplantat hos barn.

Silverörat har delats ut sedan 1977 och är en utmärkelse som Svenska Audiologiska Sällskapet (SAS Audio) delar ut årligen. Priset ska gå till en person som sällskapet anser ha gjort betydande insatser inom audiologins område.

På måndagen, i samband med Audiologisk Dag, avslöjade SAS Audio att Silverörat 2016 går till docent Lennart Magnusson, som är verksam vid Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, Sahlgrenska Akademin, Göteborgs Universitet. Lennart Magnusson har utvecklat audiologiska testmetoder och beskrivs ibland som skaparen av tal-i-brus-testet. Det är denna testmetod som ligger till grund för HRFs digitala hörseltest, Hörseltestaren. Lennart Magnusson har även utvärderat metoder för anpassning och programmering av cochleaimplantat, hörapparater samt övriga tekniska hörhjälpmedel.

Även Arnbrinks utmärkelse delades ut i samband med Audiologisk Dag. I år gick utmärkelsen till Filip Asp, vid Karolinska Universitetssjukhusets CI-sektion, som forskar kring barn och cochleaimplantat. Bland annat har han undersökt hur man kan mäta riktningshörseln hos barn med två CI.

Kriterier för Silverörat

Kriterier för Arnbrinks utmärkelse

Relaterade nyheter

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.

  • Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken
    Tre män med blommor och dip0lom.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken

    Jonas Sahlberg, förbundsordförande, med representanter för HRF Sandviken: Conny Bergsman och Carl-Eric Larsson.

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.