Kategori: Nyhet
Datum:

Succé för tolkad webbsändning med HRFs ordförandekandidater

På lördagen var det premiär för HRFs första, fullt tillgängliga webbsändning, när valberedningen anordnade en ”hearing” med de tre främsta ordförandekandidaterna. Du kan se utfrågningen på HRFs kongresswebb till och med tisdagen den 9 februari – med skriv- och teckenspråkstolkning!

”Varför skulle du bli en bra förbundsordförande?” Det var en av de frågor som ställdes på lördagen, då HRF livesände på webben från valberedningens ”hearing” i Hässleholm. De som svarade var de tre som har fått flest nomineringar till uppdraget som HRFs nästa förbundsordförande: Mattias Lundgren, Eva Sten och Agneta Österman.

Webbsändningen blev mycket uppskattad av HRFare runt om i landet, eftersom den var fullt tillgänglig med både skrivtolkning och teckenspråkstolkning.

Se hela utfrågningen på HRFs kongresswebb till och med tisdagen den 9 februari!

Fem ”hearings”

I maj ska HRFs kongress välja ny förbundsordförande för de kommande fyra åren. Valberedningen arrangerar därför utfrågningar, ”hearings”, med de ledande kandidaterna den 23 januari–13 februari på fem orter i landet: Borlänge, Stockholm, Hässleholm, Nässjö och Skellefteå. Hit har de bjudit in representanter för föreningar och distrikt, som får möjlighet att ställa frågor tillsammans med valberedningen och bilda sig en uppfattning om kandidaterna.

Premiär för tillgänglig webbsändning

För att hela HRF-Sverige, såväl förtroendevalda som andra medlemmar, skulle kunna följa utfrågningen livesände HRF från ”hearingen” i Hässleholm. Det blev en uppvisning i tillgänglighet, eftersom sändningen skrivtolkades och teckenspråkstolkades. Det här var första gången förbundet provade detta upplägg och lösningen kommer troligen att användas igen framöver för att öka delaktigheten i organisationen.

Hearingen i Hässleholm kan ses på kongresswebben till och med den 9 februari.

Mer om valberedningens ”hearings”.

Relaterade nyheter

  • Autotextning imponerade i Almedalen
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Autotextning imponerade i Almedalen

    Klarar autotextningen i powerpoint en snabbpratande föreläsare med ord som "subsidiaritetsprövning"? Svaret är ja, konstaterade HRFs arvsfondsprojekt "Alla kan texta" under Almedalsveckan.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är tolv enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.