Kategori: Nyhet
Datum:

Stor studie om samband mellan covid och hörselskador

Kvinna med syrgasslang i näsan ligger i sjukhussäng.
Omkring 7 procent av de som haft covid-19 upplevde nedsatt hörsel, visar enkäter. Foto: Sharon McCutcheon

Ungefär 8 procent av de som haft covid-19 upplever nedsatt hörsel och 15 procent har fått tinnitusbesvär. Det visar en genomgång av 24 enkätstudier.    
Därför inleds nu en stor, brittisk forskningsstudie som ska klarlägga sambandet mellan covid och hörselskador.

Under pandemin har HRF kontaktats av många som varit covidsjuka och som sedan dess upplever hörselproblem och tinnitus. Samma sak rapporteras från hela världen.

Det har brittiska forskare börjat titta närmare på. Och när de gick igenom data från 24 olika enkätstudier upptäckte de en koppling mellan covid-19 och hörselproblem.

– Stämmer det här vi ser, att mellan 7 och 15 procent får hörselskador, då är det något vi tar på största allvar, säger professor Kevin Munro, vid Manchester Centre for Audiology and Deafness, till Sky News.

Undersöker långsiktig påverkan

Under ett år ska nu forskare vid NIHR Manchester Biomedical Research Centre (BRC) och The University of Manchester undersöka coronavirusets långsiktiga påverkan på hörseln hos personer som fått sjukhusvård för covid-19. Det sker med stöd från bland annat RNID, HRFs brittiska systerorganisation.

Forskarna kommer att mäta hörseln på över 100 patienter och jämföra resultaten med en kontrollgrupp. Det är en viktig skillnad från tidigare studier, som bygger på självskattningar av den egna hörselsituationen. Nu får forskarna mätbara data om sambandet mellan covid och hörselproblem.

Oklart samband

Forskarna ska undersöka hur covid-19 påverkar hörseln och i vilka delar av hörselsystemet. De ska dessutom ta reda på hur vanligt det är, och väga in andra viktiga faktorer, som livsstil, bakomliggande sjukdomar och eventuella skador orsakade av intensivvård.

– Vi vet att olika virus kan orsaka hörselskador och covid-19 är inget undantag. Men det är fortfarande oklart i vilken grad det beror på själva sjukdomen och i vilken utsträckning vården och andra faktorer kan ha påverkat, säger professor Kevin Munro.

Länkar

COVID-19: Hearing loss, tinnitus and vertigo may be associated with coronavirus, research suggests (Sky News 2021-03-22)

New study to investigate COVID-19 links to hearing loss (Health Europa 2021-01-27)

En av tre fick förvärrad tinnitus under pandemin, visar ny studie (HRF.se 2020-11-19)

Persistent self-reported changes in hearing and tinnitus in post-hospitalisation COVID-19 cases (International Journal of Audiology, Volume 59, 2020 – Issue 12)

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."