Kategori: Nyhet
Datum:

Snart kan du chatta och skicka bilder till SOS 112

I framtiden ska alla som ringer 112 kunna skicka bilder eller chatta med SOS-operatören, för att förmedla en tydligare bild av vad som har inträffat. – Detta är välkommet! Att göra tillgänglighet till standard för allmänheten är verkligen vad HRF eftersträvar, säger HRFs förbundsordförande Jan-Peter Strömgren.

SOS Alarm undersöker just nu nya larmfunktioner i en rad olika forskningsprojekt. Bland annat testas möjligheten att skicka in bilder via nödnumret 112. Att larma direkt med bilder från ett oväder, en brand eller en olycka kan underlätta och ge en snabbare bedömning av läget och situationen. I framtiden kan det även bli aktuellt för nödställda att kunna chatta med en SOS-operatör direkt vid ett larm.

Förutom att chatt underlättar för hörselskadade och döva, kan det även användas i situationer där en person faktiskt inte kan eller vågar tala, till exempel i en gisslansituation.

– Vi har grupper här i Sverige som inte kan tala och som inte heller hör. Och då är detta en oerhört viktig sak att kunna kontakta 112 i nödsituationer på annat sätt, säger Anders Klarström, presstalesman för SOS Alarm.

Nya larmfunktionerna testas nu

Just nu pågår ett första försök med bilder i Västra Götaland, där SOS Alarm och Lindholmen Science Park i Göteborg samarbetar via larmnumret 112 i sjukvårdsärenden. SOS-operatörer och sjuksköterskor frågar den hjälpsökande om den kan fotografera situationen. Erfarenheten hittills är att det finns många situationer där en bild verkligen kompletterar samtalet.

Larm via sms

Sedan 2012 kan hörselskadade och döva lista sig för tjänsten SMS 112 för att kunna kontakta SOS Alarm via sms om olyckan skulle vara framme. HRF tycker att sms-tjänsten är viktig för landets drygt 1,4 miljoner hörselskadade, men anser att kravet på registrering kan vara en tröskel. Det vore bra om sms-tjänsten kunde vara öppen för alla, utan föregående registrering.


Länkar

Chatt och bilder nya verktyg för nödnumret 112 i framtiden (Pressmeddelande sosalarm.se 31/3 2016)

SOS testar ny teknik för att nå 112 (Sveriges Radio P4 Malmöhus, 1/4 2016)

Nu kan hörselskadade larma med sms (HRF.se 31/1 2012)

Larma 112 med SMS (Sosalarm.se)

Relaterade nyheter

  • Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken
    Tre män med blommor och dip0lom.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken

    Jonas Sahlberg, förbundsordförande, med representanter för HRF Sandviken: Conny Bergsman och Carl-Eric Larsson.

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.