Kategori: Nyhet
Datum:

Regeringen föreslår att studier i teckenspråk ska ge meritpoäng

Regeringen föreslår nu att ”svenskt teckenspråk för hörande” ska ge meritpoäng. I en promemoria skriver regeringen: ”Ämnet svenskt teckenspråk för hörande ska likställas med ämnet moderna språk i fråga om meritpoäng. Detta ska ske genom att kurser i ämnet svenskt teckenspråk för hörande utgör meritkurser som i meritpoängshänseende behandlas som meritkurser i ämnet moderna språk.”

Flera döv- och hörselskadeorganisationer har drivit kravet på att teckenspråksstudier ska ge meritpoäng, inte minst Unga Hörselskadade (UH) och HRF, och regeringens PM innebär ännu ett steg mot ett klart beslut i frågan.

Regeringens förslag

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.