Kategori: Nyhet
Datum:

Prisbelönt serie om ett barns resa med cochlea-implantat

Pontus Lindroth i småländska Landeryd föddes döv, men fick cochlea-implantat vid tre års ålder. I den prisbelönta artikelserien ”Ett sinnes födelse” har Värnamo Nyheter följt hans och familjens resa, från 2006 och fram till i dag.

Foto: Christer Gallneby
Foto: Christer Gallneby

Reportern Lina Alkner Timner och fotografen Christer Gallneby har skildrat Pontus och hans familj i tolv artiklar med bilder. Serien belönades 2008 med Smålands journalistpris och det nationella priset ”Med barnets ögon” för bästa barnreportage.

Under julen lades hela serien upp på nätet, tillsammans med en chatt och en ny video med Pontus. Här är länkarna:

Prisbelönt serie nu på nätet

Artiklarna om Pontus i Värnamo Nyheter

Relaterade nyheter

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.