Kategori: Nyhet
Datum:

Politiker medger att hörselcheckar ”slår fel”, efter kritisk HRF-rapport

I morse släpptes HRFs rapport ”Myternas marknad”, om hur hörselvårdsföretag i Skåne och Stockholms län slår mynt av hörselskadade som behöver hörapparater. Några timmar senare, efter stort genomslag i media, gjorde landstingsrådet Stig Nyman (KD) en halv pudel, och medgav att det ligger ”en hel del” i HRFs kritik. Samtidigt har regeringen gett Socialstyrelsen i uppdrag att bana väg för hörselcheckar i hela landet.

Kurt Alm på Resarö medverkar i HRFs nya rapport "Myternas marknad". Där kallas han "Bertil", men har sedan valt att träda fram och berätta.
Kurt Alm på Resarö medverkar i HRFs nya rapport ”Myternas marknad”. Där kallas han ”Bertil”, men har sedan valt att träda fram och berätta. Foto: Erik Ardelius

I nya HRF-rapporten, ”Myternas marknad”, berättar flera hörselskadade om hur de lurats av auktoriserade hörselmottagningar. I torsdagens Dagens Nyheter intervjuas en av dem – Kurt Alm, 73, från Resarö. Han berättar att audionomen gjorde ett snabbtest och sedan föreslog att han skulle köpa hörapparater för 26 000 kronor – sådana ”som Björn Skifs har”. Kurt reagerade på att audionomen agerade som en säljare och bytte mottagning, och där fick han veta att han hade en väldigt liten hörselnedsättning och kanske inte skulle bli hjälpt av hörapparater.

Landstingsrådet erkänner att det ”slår fel”

HRFs rapport (se pressmeddelande) och DN-artikeln har väckt starka reaktioner både i Stockholm och Skåne.
– Mycket oroväckande. Vi måste skynda på översynen av hur det här fungerar. Så här får det inte gå till, kommenterade landstingsrådet Stig Nyman (KD) till Dagens Nyheter.

Han medger också att det ligger ”dessvärre en hel del” i HRFs kritik mot de konsekvenser som det fria vårdvalet har fått inom hörselvården:
– Redan efter ett år kom det signaler som tydde på att det slår fel. Jag begärde då en uppföljning. Jag ska omedelbart försöka ta reda på hur långt den har kommit, säger Stig Nyman till DN.

”Anmärkningsvärt” att missförhållanden har fått fortgå

Nymans svar är anmärkningsvärt, tycker HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren:
– Det är verkligen på tiden att Stig Nyman erkänner att ”fritt val” inte fungerar inom hörselvården. Men det är ju under all kritik att det här har fått fortgå så länge! säger han.
– Vi i HRF har i flera år påtalat hur enskilda drabbas, Stig Nyman har varit väl medveten om det – och ändå har han inte agerat för att stoppa dessa övertramp. Det är illa, riktigt illa.

”Gör om, gör rätt”

Under torsdagen fick HRFs hörselvårdsrapport mycket uppmärksamhet i olika medier, och HRfs förbundsordförande intervjuades i bland annat Sveriges Radio P4 Stockholm samt SVTs ABC-nyheter och SVTs Sydnytt. Flera politiker uttalade också stark kritik mot systemet med hörselcheckar.

Men i förra veckan gav regeringen Socialstyrelsen i uppdrag att främja ”fritt val” i hela landet, och alltså underlätta spridningen av ett checksystem som visat sig gynna företag på patienternas och landstingens bekostnad. Detta utifrån ett beslut i riksdagen.

– Regeringen borde hejda sig. Det är inte bara att tuta och köra när det finns så allvarlig kritik. Problemen med ”fritt val” kan inte bara sopas under mattan, det är dags att göra om och göra rätt! säger Jan-Peter Strömgren.

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.