Kategori: Nyhet
Datum:

”På krogen stänger jag av hörapparaten och använder teckenspråk”

Ljudmiljön på restauranger är på tok för dålig, säger hörselskadade Ritva Tamminen, ordförande för HRF Luleå och ledamot i HRFs förbundsstyrelse, till tidningen Norrländska Socialdemokraten:
– Jag är sällan ute på krogen. Jag blir inte kvar länge om jag går ut och väljer gärna en restaurang där jag ser hur ljudmiljön är utformad.

Ritva Tamminen och Petter Nyberg. Foto: Pär Bäckström, NSD
Ritva Tamminen och Petter Nyberg. Foto: Pär Bäckström, NSD

När Ritva Tamminen går på restaurang med vänner stänger hon oftast av hörapparaten och använder teckenspråk.

Det berättar hon när hon träffar Norrländska Socialdemokraten på restaurang CG, en av Luleås populäraste krogar, där ljudnivån är hög. Här ställs design och inredning mot hörbarhet. Det är problem som restaurangchefen Petter Nyberg är medveten om.

– Ett av de klagomål vi får är att det är en hög ljudnivå. Därför har vi beställt en massa ljudplattor som ska upp. Vi försöker förbättra hela restaurangen och lyssna på våra gäster.

”Så kan ljudnivån sänkas på krogen” (Norrländska Socialdemokraten 2015-05-21)

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."